Arena of Valor Mobil İnceleme

07 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 38 saniye

Tam adı Arena Of Valor: 5v5 Arena Oyunu olan ve mobil oyunlar platformunun MOBA oyunları kategorisinde bulunan bu oyun yayımlandığı platformlarda on milyon indirme barajını aşmış bir oyundur. Moba oyunları mobil platformda, tercih edilme anlamında FPS oyunlarından hemen sonra ikinci sırada yer almaktadır. Moba oyunlarında FPS oyunlarındaki gibi ultra hd grafikler ve yüksek kalitede ses düzeylerinin aksine oyun akıcılığı, aktif oyuncu sayısı, oyun içi animasyonlar daha ön planda tutulmaktadır. Moba oyunlarında FPS yani kare hızı anlamında oyun akıcılığından ziyade daha farklı bir anlayış bulunmaktadır. arena of valor yayımlandığı marketlerdeki kullanıcı yorumlarına baktığımızda orta seviyede memnuniyet olduğu anlaşılmaktadır. Yine bu platformlarda 5 yıldız puanlama sistemi üzerinden 3,6 puan almıştır. Bu yorumların orta seviyede olması ve yıldız puanının FPS oyunlarına göre aşağıda kalması sizleri yanıltmasın çünkü on milyon barajını aşmış bir oyunun kötü olma ihtimali yok denecek kadar azdır özelliklede zirvede bulunan bir kategoride olmayan oyunlarda. Geliştirici firmalar arasındada Timi Studios ve Pubg Mobile'nin geliştiricisi olan Tencent Games gibi oldukça başarılı firmalar bulunmaktadır. Mobil oyunlar platformunda bu denli firmaların yaptığı oyunların %90’ı çok büyük kitlelere ulaşarak başarılı olmuştur o yüzden oyunun oynamadan kötü damgası vurmak ve yargılamak hiçte doğru olmaz.

Teknik Özellikleri;Moba oyunları değerlendirilirken grafik kalitesi olarak değerlendirmek çokta doğru olmaz çünkü beklenti bu yönde değildir. Fakat yine de oldukça başarılı görsellere sahip olan bu oyun, oldukça da kaliteli ses efektlerine sahiptir. Değerlendireceğimiz konu olan oyun içi animasyonları üst düzeyde iken oyun akıcılığı da çok iyi seviyededir. Oyunun boyutları ortalama seviyelerde iken istediği cihaz gereksinimeri oldukça düşüktür. Çalıştırmayacak cihaz sayısı bu nedenle oldukça azdır ve bu açıdan oldukça ideal bir oyundur. Bu tarz oyunlar yani MOBA oyunları teknik açıdan belirli bir düzeyde olmalıdır FPS oyunlarındaki gibi çok yüksek teknik özellikler aramak doğru olmamaktadır. MOBA oyunları daha çok içerik anlamında zengin olmalıdır.

İçerik Özellikleri; Piyasada ki bu denli oyuncuya hitap eden diğer MOBA oyunlarına baktığımız zaman onlara kıyasla yeni bir oyundur ve diğerlerinden ufak miktarda mod eksiği bulunmaktadır fakat bu sorunun oyunun gelişi hızlandıkça çözüleceği ön görülmektedir. Kahraman zenginliği, oyun içi etkinlik çokluğu açısından oldukça başarılı bir oyundur ve aktif oyuncu sayısı oldukça fazla on milyon barajını aşmış bir oyundur. oyun içi satın alma imkanları mevcuttur geliştiriciler içerik anlamında oldukça başarılı işler meydana getirmektedir, sezon içerisinde getirilen yeniliklerde yayımlanan marketlerin açıklama kısmında çok daha ayrıntılı belirtilmektedir.

Artıları; Oyunun artılarını sayarken öncelikle yeni başlayanlar için çok önemli bir şey olan öğretici kısmını söylemek isterim, hemen hemen her oyunda olan öğretici kısmı Arena Of Valor’da oldukça başarılı ve ayrıntılıdır çünkü MOBA oyunları mantığı anlaması oldukça zor ama anladıktan sonra çok fazla eğlencelidir. Oyun içi animasyonlar oldukça başarılı, Harita genel MOBA oyunlarına göre oldukça gerçekçi, ses efektleri iyi seviyededir. Bu artıların harici sayabileceğim çok fazla artısı mevcuttur fakat kullanıcılar için en önemlileri bunlardır.

Eksileri; Oyun içi harcamalar normal seviyenin bir kademe üzerinde bulunmaktadır ve buda eksiler arasında sayılabilir. İçerik anlamında mod sayısının az olması oyunun eksileri arasındadır zamanla umarım bu soruna çözüm bulunacaktır.

Sonuç; Teknik açıdan üst seviyede, içerik anlamında orta düzeyde bulunan ve artıları oldukça fazla olan bir oyundur. Moba oyunu sevenler aktif oyuncu sayısı azlığından şikayet eden kullanıcılar için oldukça uygun bir oyundur kesinlikle göz atmalarını tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar