Medieval Dynasty Tarım Nasıl Yapılır?

30 Aralık 2020 0 Yorum 4 dakika, 28 saniye

Oyunda tarım yapmak oldukça önemli. Hem birçok binanın kilidini açacak, hem de elde ettiğiniz hasattan yüksek miktarda sikke elde edeceksiniz. Bu nedenle mevsimleri iyi değerlendirip mutlaka ve mutlaka tarım arazisi oluşturup bir şeyler yetiştirmelisiniz.

Nelere ihtiyacımız olacak alt başlık olarak onlara da değinelim;

Medieval Dynasty isimli oyuna ait tüm paylaşımlarımızı buradan takip edebilirsiniz.

1.Taş Çapa / Ahşap Çapa: Tarlayı oluşturmada ve ekime hazırlamada gereklidir.

1 Adet Kütük 10 Adet Çubuk
Ahşap Çapa - Basit Üretim Menüsü (Q)

2. Basit Çanta: Tohum ve gübre serpmek için gerekli bir ekipmandır.

3 Adet Deri
Basit Çanta - Basit Üretim Menüsü (Q)

3. Suni Gübre: Araziye tohum serpmeden önce işlemek için kullanılır. Ahır binasında 2 farklı yöntem ile elde edilebilir veya köylerdeki NPC'lerden satın alınabilir.

10 Adet Küf
2 Adet Gübre
Suni Gübre - Ahır Binası

4.Ekilecek Tohum: İlk defa ekim yapacaksanız bu tohumu köydeki bir NPC'den satın almanız gerekir. Tohumlar soğan tohumu, lahana tohumu, keten tanesi, buğday tahılı, çavdar tahılı şeklindedir.

Ayrıca Ahır binasından Keten, Buğday, Yulaf, Çavdar gibi ürünleri harmanlayarak tohum ve diğer materyalleri elde edebilirsiniz. Bu konu bu yazının en sonunda detaylı olarak aktarılacaktır.

5. Mevsim: Ürünlerin ekilip toplandığı mevsimlere göre planlama yaparak daha fazla hasat elde edebilirsiniz.

Ürün Ekim Mevsimi Hasat Mevsimi
Soğan İlkbahar Yaz
Lahana İlkbahar Yaz
Lahana Yaz Sonbahar
Havuç İlkbahar Sonbahar
Havuç Kış Yaz
Pancar İlkbahar Yaz
Buğday İlkbahar Sonbahar
Buğday Sonbahar Yaz
Çavdar İlkbahar Sonbahar
Yulaf İlkbahar Sonbahar
Keten İlkbahar Sonbahar
Tablo-1 Ürün Yetişme mevsimleri

6. Orak/Tırpan: Orak  v.0.3.0.1 güncellemesi ile oyuna dahil edildi. Eğer daha alt sürüm ile oynuyorsanız bunun için tırpan üretmeli veya satın almalısınız.

4 Çubuk 4 Taş
Taş Orak - Atölye Binasında Üretilebilir
1 Çubuk 1 Kütük 4 Demir
Tırpan - Demirhane II binasında üretilebilir

İlk olarak Q tuşuna basarak hızlı inşa menüsünden Bina > Tarım > Arazi bölümünü açıyoruz.

Ekim yapacağımız alanı işaretlemek için başlangıç noktasına SOL TIK ile tıklıyoruz ve gerekli alan kadar hareket ediyoruz.

Tarlayı kurduktan sonra içerisini Çapa yardımıyla biçimlendirmeniz gerekir.

Biçimlendirmeyi tamamladığınızda etrafındaki çubuklar ortadan kalkacak ve bu arazide ekim yapılabilir hale gelecektir. Yazımızın en üstünde hangi ürün hangi mevsimde yetişir ona tablo-1 de yer vermiştik. Mevsimlere göre ekeceğiniz ürünü iyi takip etmelisiniz. Fakat Keten ekmeniz size bir tık daha çok para kazandıracaktır.

Ekilebilir araziye mevsimde ekime hazır hale getirmek için ilk olarak gübre atmanız gerekir. Gübreyi birkaç şekilde üretmeniz mümkün olup, ayrıca diğer köylerden de satın alabilirsiniz. Çantanızda yada herhangi bir sandıkta çürüyen et küf oluşturacaktır. Küfü gübre haline getirebilirsiniz. Ya da tarımda ileri seviyeye geçtiğinizde hayvan ağıllarında dışkı birikecek bu dışkılarıda gübre yapımında kullanabilirsiniz.

Gübreyi elde ettiğiniz varsayarak gübre atmak ve tohum serpmek için gerekli olan çantayı da elde etmeniz gerekir. Q tuşuna basarak basit araç gereç üretimi bölümünde 3 Deri karşılığında bir basit çanta elde edebilirsiniz. Çantayı kuşandıktan sonra üzerinize aldığınız gübreyi çantaya geçirmek için SAĞ TIK yaparak çanta menüsünü açın ve Gübreye tıklayın.

Gübreyi araziye doğru tutarak SOL TIK ile araziye serpebilirsiniz. Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi bir renkli toprak elde edeceksiniz. Yani arazinizi gübrelediniz. Şimdi ise Araziyi işlemeniz gerekir. Bunun için yine Çapa ekipmanına ihtiyacınız var.

Çapa ile gübrelenmiş araziye vurarak artık tohum serpilebilir araziniz hazır hale gelecektir.

Ekeceğiniz ürünün tohumunu en yakın köydeki satıcı NPC'lerden satın alabilirsiniz. Ben bu anlatıda keten tohumu kullandım. Siz isterseniz lahana, soğan, buğday tahılı, çavdar tahılı gibi ürünleri ekebilirsiniz. Gübre seçiminde yaptığımız gibi Çanta menüsünü açıp envanterimizde yer alan tohuma menüden tıklayıp tarlaya serpiyoruz ve olacağı mevsimin gelmesini bekliyoruz.

Mevsimi beklerken diğer işlerinizi yapabilirsiniz. Hasat mevsimine geldiğinizde ürünler yeşerecek ve toplanması için bazı ürünlerde orak veya tırpan gerekli olacaktır.

Gerekli ekipmanla toplamaya başlayabilirsiniz.

Elde ettiğimiz ketenleri Ahır binasında yer alan harman yeri aracılığı ile ayrıştırabiliriz.

Burada sadece keten değil, yulaf, çavdar ve buğday harmanlarını parçalayabiliriz.

Burada keten örneği ile devam edersek eğer, hasattan elde ettiğimiz 1 birim keten elyafını harman yerinde dağıtarak 1 adet keten tanesi ve 1 adet keten sapı olarak ayırabiliriz. Keten tanesini sonraki seneye ekmek için ayırıp fazlalığını tanesi 4 sikkeden satabiliriz. Keten sapı ile keten ip ve elbise üreterek yine sikke kazanabiliriz.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Rehber kategorisinden Yazılar