New World Dericilik ve Deri İşleme

24 Şubat 2023 0 Yorum 5 dakika, 13 saniye

New World'ün başarılı mesleklerinden bir diğeri dericilik ve deri işlemeciliğidir. Avcılık, insan hayatı içinde bir dönem oldukça önemli ve popüler bir meslek olarak tarihten günümüze kadar gelmiştir. Burada amaç vahşi hayvanları avlayarak onların değerli derilerini yüzüp bu derileri ister satıp, ister işleyip daha kaliteli hale getirip daha yüksek kâr oranları ile satmaktır.

Oyundaki bütün hayvanları avlayarak deri ve et elde edebilirsiniz. Avladığınız hayvanın seviyesine göre elde ettiğiniz derinin seviyesi değişmektedir. Örneğin 30 seviye hayvana kadar rawhide(T1) elde ederken 45 level bir hayvan öldürdüğünüzde Thick hide(T4) elde edersiniz. 55 ve üzeri öldürdüğünüzde ise iron hide(T5) elde edeceksiniz.

Hangi meslekte ustalaşmak isterseniz isteyin o mesleği tam anlamıyla yapabilmek için 60 seviyeye ulaşmanız önemlidir. Bunun nedeni meslek için erekli ekipman ve çantalarınızın kapasitesinin 60 seviye eşyalarla çok daha iyi durumda olacağıdır.

Dericilik için Ekipman seçimi ve perkler

Dericilik için iyi bir ekipman seçerken mevcut perklerin olması size avantaj sağlayacaktır.

60 seviyeye ulaştığınızda almanız gereken ideal deri toplama bıçağı - New World

İdeal olarak gösterdiğimiz resimde yer alan perkler Skinning Yield, Skinning Luck ve Skinning Efficiency'dir. Şimdi bu perkler hakkında açıklama yapalım;

  • Skinning Yield: %19 oranında daha fazla deri toplatır. Örneğin bir geyik avladınız ve 30 deri topluyorsunuz diyelim bu perke sahipseniz 35-36 adet deri toplayacaksınız.
  • Skinning Luck: Deri toplamacılığı yaparken nadir eşya düşme oranını belirtilen miktarda arttırır. Mesela domuz derisi topluyorsunuz içerisinden domuz kanı atabilir veya değerli deri parçaları(yeşil, mavi, mor) atabilir.
  • Skinning Efficiency: Deri toplama seviyeniz size belirli bir hız sağlar. Bu özellik bu hızı belirlenen oranda etkileyerek daha hızlı toplama yapmanıza olanak tanır.
  • Fire/Air/Death/Soul/Water/Earth Aligment: Bu özellik turuncu ekipmanlarda olan ve her toplama esnasında isminde geçen moteyi şansa bağlı olarak kazanmanızı sağlar. Bu perki içeren ekipmanlar oldukça pahalıdır ve başlangıç için gerek yoktur. İlerde temin ederseniz daha fazla gold kasabilirsiniz.

Daha birçok perk mevcut fakat diğerleri çokta önemli değil. O nedenle başlangıç için yukarıdaki üç perki mutlaka ekipmanda görmelisiniz. Dördüncü perki ise ilerde temin ederek çok daha hızlı para kazanabilirsiniz.

Trophy Dericilikte gerekli mi?

Mesleği gerçekleştirirken ek gelir elde etme imkanı tanır trophyler.

Major Skinning Gathering Trophy - New World

Trophyler her meslekte önemlidir. Toplama yaparken +1500 şans arttırır. 3 adet eve sahip olabilirsiniz ve bu trophylerden 3'er adet kullanabilirsiniz. Bu da +4500 şans arttırır. Toplama yaptığınızda nadir eşya elde etme ihtimaliniz yükselir. Bu nadir eşyalardan bazıları dericilik için, kurt kanı, ayı kanı, domuz kanı, smolderhide, scarhide, brightscale hide, shadowfur, thickfur gibi para eden şeylerdir.

Dericilik Elbise Seçimi

Dericilik yaparken Skinner Set giymemiz ek nadir eşya düşürme şansımızı yükseltir. Fakat bu elbiseler pahalıdır.

Skinner Hat - New World

Bu nedenle başlangıçta direk bu eşyaları almak yerine Reinforced Skinning Luck perki içeren elbiseler giyebilirsiniz. Elite runlardan bolca düşmektedir. Çoğu oyuncu değerini bilmediği için çok daha uygun fiyatla pazara koyabilir. Ara ara kontrol ederek bu özelliği bulunan ucuz elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Dericilik için Attributes Puan Dağılımı

Dexterity dericiliği bufflar. Bu nedenle 300 DEX puanı vermemiz dericilikte %10 daha fazla deri, %20 daha hızlı deri toplama, %10 toplanan derilerin ağırlıklarını yok sayma, toplama sonrası 3 saniye boyunca %20 daha hızlı hareket etme gibi bufflar sağlar.

250 DEX verdiğinizde %10 daha fazla deri toplarsınız - New World Skinning Rehberi

Kalan puanlarınızı CONS veya STR verebilirsiniz. STR, hatchet, Spear gibi silahlar kullanıyorsanız atağınızı arttırabilir, CONS ise can puanınızı arttıracaktır.

Silah Seçimi

Hayvanları uzaktan avlamanız gerekebilir. Örneğin geyikler yaklaştığınızda kaçarlar. Bu nedenle uzaktan vurmanız gerekir. En ideal uzaktan hasar çıkarabileceğiniz silah oktur. İyi bir Bow ya da Musket build yapabilirsiniz. Ama Bow, muskete göre daha seri ve daha yüksek hasarlıdır.

Deri İşleme ve Craft

Topladığınız derileri craft yaparak daha yüksek karlar elde edebilirsiniz. Craftlamak için skinning yaparken elde ettiğiniz derileri ara materyal olan Aged Tannin kullanacaksınız. Eğer bu mesleğin üzerine gidecekseniz bu materyalleri elde ettiğinizde satmayın. Ayrıca zaman zaman Trade Post üzerinden fiyatlarını kontrol edip sürekli olarak temin edin.

Deri Craft materyali - Aged Tannin - New World

Derilerinizi işlemek için şehirlerde bulunan deri tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. İşlemek istediğiniz derilerin üzerinizde veya bulunduğunuz şehrin deposunda olması gerekir.

New World Windsward Deri işleme tezgahı

Tezgahla E tuşuna basarak iletişime geçip işleme paneline ulaşabilirsiniz. Tezgah leveliniz yaptığınız her işleme sonrası artar. Tezgah leveli yükseldikçe elde edilen bonus materyal oranı da yükselir. 200 levelden sonra bonus oranı yükselmesi uygulanmaz.

Tanner Glove - New World

Oranı maksimum %10 yükseltmek için Tanner set giyebilirsiniz. Her bir parça %2 yükseltir. Şapka, eldiven, gömlek, pantolon ve ayakkabıyı set halinde giydiğinizde %10 oranında bonus malzeme elde edeceksiniz.

Topladığınız rawhide(T1) ile T2 ve T3 leather elde edebilirsiniz. Coarse Leather(T2) üretirken herhangi bir malzeme istemez. Ürettiğiniz Coarse Leatherleri Rugged Leather(T3)'e çevirmek istediğinizde ise her işlemde bir Aged Tannin isteyecektir.

Rugged Leather yaptığınız materyali Layered Leather(T4) yaparken Aged Tannin ve 6 adet Thick hide(T4) isteyecektir. Layered Leather(T4)'i Infused Leather(T5)'a dönüştürmek için yine her defasında bir Aged Tannin 8 adet ise Iron Hide(T5) isteyecektir.

200 seviye tezgaha ulaştıysanız günde 10 adet Runic Leather elde edebilirsiniz. Bonus şans oranı sıfırdır fakat Tanner set giyerek %10 bonus şansı elde edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Rehber kategorisinden Yazılar