Top War Mobil İnceleme

13 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 23 saniye

Gün geçtikçe daha hızlı büyüyen ve ilgi gören bir platform olan mobil oyunlar platformunda bulunan ve tam adı ‘Top War: Battle Game’ olarak yayımlanan oyun mobil oyunlar platformunun Savaş ve Strateji oyunları kategorisinde bulunmaktadır. Bu platformda bulunan puanlama sisteminde 5 yıldız üzerinden 4,1 yıldız alan bu oyunun indirme sayısı ise on milyon barajını aşmıştır. Çevrimiçi strateji oyunu olan bu oyun ana fikir ve tema olarak Clash of Clans oyununa benzese de dizayn tasarım olarak biraz daha farklı bir oyundur. Kullanıcı yorumları değerlendirildiğinde ise olumsuz olan tek yorumun oyunun bağımlılık yaptığı söylentisidir. Olumsuz gibi görünse de olumlu olan bu yorumdan yapabileceğimiz çıkarım oyunun çok güzel ve eğlenceli olduğudur. Strateji oyunları FPS veya MOBA oyunlarına oranla daha fazla zaman ve sabır gerektiren oyunlardır. Bu nedenle mobil platformda tercih edilme anlamında bu iki kategorinin arkasından üçüncü sırada bulunan strateji oyunları diğerlerine oranla daha az aktif oyuncuya sahiptir. Üçüncü sırada bulunan kategoride bulunan bu oyun diğer kategorideki zirveye oynayan oyunların indirme sayısına ulaşarak ne kadar çok aktif oyuncusu olduğunu ispat etmiş bir oyundur. Geliştirici firma Rivergames iken yayımlayan kuruluş ise TopwarStudios'tur.

Teknik Özellikleri; Bu tarz oyunları teknik açıdan değerlendirdiğimiz aşamalarda FPS oyunlarındaki acımasız tavrımızı takınmak çok doğru olmaz çünkü FPS oyunları gibi Ultra HD grafikler, yüksek FPS alımı ile akıcılıklar 1GB üstü hafıza isteyen oyunlarda bulunmalıdır. Bu oyunlar aksine daha mütevazi oyunlardır. Kategorisine göre gayet gerçekçi animasyonlar ve karakterlere sahip olan bu oyunun oyun akıcılığı oldukça iyi durumdadır. Boyutları 140Mb civarı iken cihaz gereksinimleri oldukça düşük olduğu için çoğu cihazdan oynanabilir. Ses efektleri orta seviyede bulunmaktadır. Strateji oyunları kategorisine başarılı teknik özellik ve donanımlara sahip bir oyundur.

İçerik Özellikleri; İçerik anlamında diğer oyunlardaki gibi mitolojik askerler kullanmak yerine günümüz tadında kara, hava ve deniz kuvvetleri askerleri mevcuttur. Asker metası sürekli güncellendiği için sabit bir strateji üzerinden gitmek yerine sürekli yeni stratejiler geliştirmek zorunda kaldığımız bir oyundur. İçerik anlamında meta kurgusunu çok başarılı buldum. Oyun içi harcamaları bulunan oyunda sohbet imkanı, klan kurma olanağı gibi birçok olanak mevcuttur. Aktif oyuncu sayısının bu kategoride teşkil ettiği önemi herkes bilmektedir ve bu oyun oldukça fazla sayıda aktif oyuncuya sahiptir. Oyun içi etkinlikleri bulunmaktadır. Geliştiricilerin kullanıcı memnuniyeti doğrultusunda içerik anlamında yaptığı güncellemeler oyunun olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Artıları; Teknik özellikleri konusunda kategorinin üzerinde bulunması, içerik anlamında meta değişkenliği, oyun içi harcamaların oldukça uygun miktarda bulunması, aktif oyuncu sayısı, güncel ve farklı bir hikaye içeriğine sahip olması oyunun artıları arasında bulunmaktadır. Özellikle güncel bir hikaye kullanımı ile asker yapılanması farkı oyunu oldukça ilgi çekici kılmaktadır.

Eksileri; Her oyunda olabileceği gibi az miktarda olsa da bu oyunun da eksileri bulunmaktadır. Teknik anlamda oyun oynanışı sırasında oyun açıklıkları diye adlandırdığımız BUG oluşumu oyunun eksileri arasında bulunmaktadır. Geliştiricilerin bu sorun üzerinde çalışıldığı açıklanmıştır umarım en kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Sonuç; Strateji oyunları kategorisinde teknik açıdan değerlendirmeye çok bakılmasa da kategorinin üzerinde teknik performansa sahip olan bu oyun, teknik özellikler olduğu gibi içerik anlamında da üst düzey bir performans sergilemektedir. Artıları eksilerine göre çok daha fazla olan bir oyundur. daha farklı içerikle kaliteli savaş deneyimi yaşamak isteyen oyuncular bu oyuna kesinlikle göz atmalıdır.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar