Mobile Legends İncelemesi

15 Şubat 2021 0 Yorum 3 dakika, 32 saniye

Mobil cihazlarda Moba oyunları kategorisinde zirveye ortak olan oyunlardan birisi olan Mobile Legends özellikle cihaz dostu olmasıyla ön plana çıkan bir oyundur. Mobil cihazlar konusunda oyuncu sayısı olarak ta zirvede bulunan bu oyun League Of Legends çıkana kadar da çok ciddi rakiplere sahip değildi.  Oyunun yapımcıları teknik alanda çok başarılı işler çıkartsa da oyun içerisindeki iletişim ve oyuncu etkileşimleri konusunda biraz daha çalışmaları gerekmektedir. Tabi bu konuda onları yargılarken sınırlı olanaklara sahip olduklarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu konuda FPS oyunları, Moba oyunlarına oranla birkaç adım öndedir. Bu konunun oyun tarzı seven kitlelerle alakası olması ihtimalide bizleri düşündürmüyor değil. Oyun tarzından hoşlanan oyuncu kitlesine müdahale etmek oldukça zordur ama oyun içerisi etkinlik, görev ve ödüllerle de bu durumu kısmen düzeltmek mümkündür. Yine de oldukça fazla oyuncu kitlesine sahip Mobile Legends oyununda çok iyi arkadaşlıklar kurulması da mümkündür. Global turnuvalar gibi etkinliklerin olması bu oyunun ne kadar büyük kitleler tarafından tercih edildiğinin ispatıdır.

Teknik Özellikler; Tam bir cihaz dostu olan bu oyun cüzi miktarda cihaz hafızası kullanımı, gayet ideal cihaz gereksinimleri istemesi nedeniyle neredeyse bütün cihazların çalıştırabildiği ve ortalama performans alabildiği bir moba oyunudur. Bu özelliklerin yanı sıra gayet iyi seviyede Oyun Grafiklerine sahip olan bu oyun bu alanda rakiplerinin bir hayli önündedir. Oyunu bilgisayarınızda da çeşitli ayarlamalar şartlarıyla oynamak mümkündür ve oldukça iyi performans alınmaktadır.

İçerik; Oyun içerisinde Klasik, Sıralı, Aksiyon, Kulüp, VS Y.Z,  ve Özel modları bulunmaktadır. Bu altı modun yanı sıra Geliştiriciler Tarafından Henüz Hazırlanma aşamasında olan yeni ve sürpriz bir modun geleceği de açıklanmıştır. Yüz yüze eşleşme seçeneği veya otomatik eşleşme seçenekleri de mevcuttur. Oyun içi etkinlikler, alışveriş imkanları, Global ve Yerel turnuvalar, Sürekli güncellenen karakter metaları ve sunduğu güncellenen ödül imkanları da mevcuttur. Ayrıca oyuncu yoğunluğu ve çokluğu konusunda bu alanda zirvede bulunan Mobile Legends in yüz milyondan fazla indirilmesi vardır. Çeşitli modlar da 5v5 mücadelelerin büyük bir takım uyumuyla yapılması gerektiği bu oyun içerik olarak her olanağa sahiptir.

Artıları; Düşük cihaz gereksinimleri ile oldukça kaliteli oyun imkanı sunması, oyuncu sayısı yeterliliğinden dolayı bütün liglerde eşleşme sorunu olmaması ve ortalama 10 dakika civarı süren aksiyon dolu maçları ile tam bir takım oyunu olan bu oyunun sayamadığım çok fazla artısı mevcuttur. Bu saydığım özellikler en çok bilinen özellikleridir.

Eksileri; Grafik kalitesi olarak oldukça iyi seviyede olsa da bu alandaki en ciddi Rakibi League of Legends'den bir adım geridedir. Ama cihaz gereksinimleri olayını da göz ardı etmezsek aslında daha da avantajlı olduğunu düşünebiliriz. Oyuncu etkileşimleri yönünden bir tık zayıf olan bu oyunun geliştiricileri en kısa sürede bu soruna da bir çözüm bulacaktır.

Sonuç; Bütün bu veriler toparlanacak olduğunda teknik ve içerik özellikleri olarak çok iyi konumda olan bu Moba oyunu benim deneyimlerime göre diğer Moba oyunlarının bir tık önündedir. Ufak tefek sorunları olan bu oyunun sorunlarının halledilmesi oldukça zor olması durumu da göz önünde bulunursa geliştiricilerin oldukça başarılı bir iş çıkarttığını söylemek zorundayız. Ayrıca en kısa sürede bu sorunlara bir çözüm bulunacağı konusunda hiç şüpheniz bulunmasın. Bu oyunu en eski sezonlardan beri oynayan birisi olarak söylemeliyim ki bir çok soruna çözüm getirildi zamanla çok daha iyi olacağı şüphesizdir. Takım arkadaşları içerisinde uyumlu ve heyecanlı savaş deneyimi yaşamak isteyen ve Mobil cihazlarda Moba deneyimi arayan oyuncular için kesinlikle tavsiye edeceğim bir oyundur.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar