Clash Royale Mobil İnceleme

27 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 19 saniye

Mobil oyunlar platformunun en fazla ikinci aktif oyuncu bulunduran kategorisi olan ve en fazla tercih edilen kategorilerden bir tanesi olan strateji oyunları kategorisinde bulunan bir oyundur. Eski ve köklü bir oyun olan Clash Royale yüz milyon indirme barajını aşmış bir oyundur. Bu barajı aşan oyunlar da tahmin edebileceğiniz üzere akıl almayacak şekilde fazla oranda aktif oyuncu bulunmaktadır. Yayımlandığı platformdaki 5 yıldız üzerinden puanlama sisteminde 4,2 gibi başarılı bir puan alan bu oyunun kullanıcı yorumları incelendiği takdirde yüksek oranda memnuniyet gözlemlenmiştir. Bu denli fazla indirme ve aktif oyuncuya sahip oyunlarda bu oranda memnuniyet seviyeleri yakalamak oldukça zordur. Bu denli zor işleri başarmaları nedeniyle yayımlandığı platformdaki bilgiler doğrultusunda geliştirici ve yayımlayıcı firma olarak görüntülenen ‘Supercell’ i tebrik etmek gereklidir. Clash of Clans’ın yapımcılarından olan ‘Supercell’ firmasını kategorinin üzerinde bir oyun akıcılığına sahip bir oyun meydana getirdikleri içinde ayrıca tebrik etmek gereklidir çünkü günümüz koşullarındaki oyuncuların aradığı en önemli özelliklerden bir tanesi de oyun akıcılığı anlamında başarılı bir performanstır. Oyunu indirmeden deneyim elde edilmesi için yayımlandığı platformda oynama imkanı sunan yayımcılar bu konuda da oyunlarına ne kadar güvendiklerini göstermişlerdir.

Teknik Özellikleri; Strateji oyunları ile ilgili yazdığım makalelerin çoğunda söylediğim gibi bu kategorideki oyunları teknik açıdan sadece oyun akıcılığı anlamında değerlendirmek çok daha uygun bir seçim olur çünkü çok büyük boyutlardaki oyunlara göre çok küçük hafıza kullanımı ve cihaz gereksinimleri tercih etmektedir. Ama bu söylediklerime rağmen gayet başarılı görseller ve çözünürlüğü bulunan bu oyunda oyun içi karakter animasyonları da oldukça başarılı durumdadır. Ses seviyesi ve efektleri kategoriye oranla orta seviyelerde bulunan bu oyunun ortalama 160 Mb civarı indirme hafızası bulunmaktadır. Oyun içi veri yazması ve geliştirmeler nedeniyle hafıza kullanımı birkaç seviye yukarılara çıkmaktadır. Cihaz gereksinimleri ise kategoriye oranla orta seviyenin bir kademe üzerinde olan bu oyunu çoğu cihaz çalıştırsa da daha eski nesil cihazlarda kasma ve donma sorunu yapabilmektedir.

İçerik Özellikleri;İçerik anlamında bu kategorideki en çok aranan önemli şey klan veya loncalar oluşturarak ekip olarak savaşma isteğidir. Bu oyunda da klan savaşları mevcuttur. Oyun içi etkileşim anlamında sohbet imkanları hediye gönderme olanakları eklenmiştir. Aktif oyuncu sayısı fazlasıyla iyi bir seviyede bulunmaktadır. Karakter çeşitleri, oyun modları türleri bulunmaktadır. Oyun içi harcama yapma olanakları bulunan bu oyunda maalesef fiyatlar birkaç kademe yukarıda bulunmaktadır. Ayırca Clash of Clans karakter kartları kullanılarak oyun içi etkinlikler düzenlenmektedir ve bu etkinlik ödülleri oldukça iyi seviyededir. Oyuna yeni başlayanlar için ilk oyuna giriş aşamasında öğreticisi mevcuttur.

Artıları;Aktif oyuncu sayısı düzeyi, üst düzey oyun akıcılığı, kategorinin üzerinde görseller ve animasyonlar, hafıza kullanımındaki seviye, İndirmeden deneme olanağı ve oyun içerisindeki etkileşim seviyesinin gayet iyi düzeyde olması oyunun en bilindik artıları arasında bulunmaktadır. Bu durumların dışında sayabileceğimiz çok fazla artısı bulunan bir oyundur.

Eksileri; Cihaz gereksinimlerinin kategoriye oranla orta seviyenin üzerinde olması ve oyun içi harcamaların pahalı oranlarda olması oyunun eksileri arasında bulunmaktadır.

Sonuç; Teknik olarak kategoriye oranla orta seviyenin birkaç kademe üzerinde bulunan bir oyundur. İçerik anlamında ise eksiği bulunmayan fazlasıyla başarılı bir oyun olan Clash Royale’nin artıları saymakla bitmezken gözle görülür iki tane eksisi bulunmaktadır. Alanında lider ve farklı olan oyunlar seviyorum diyen oyuncuların kesinlikle bu oyuna göz atmalarını tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar