Maskgun Mobil İnceleme

08 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 30 saniye

Yayımlandığı platformlardaki tam adı MaskGun Multiplayer FPS-Ücretsiz Nişan alma oyunu olarak geçen ama kullanıcılar arasında MaskGun olarak bilinen oyun hemen hemen her makalemde bahsettiğim Mobil oyunlar platformunun en fazla aktif oyuncusuna sahip olan FPS oyunları kategorisinde bulunmaktadır. Yayımlandığı market şeklindeki platformlarda on milyon indirme barajının aşmış olan bu oyun 5 yıldız üzeri puanlama sisteminden 4,2 gibi çok yüksek bir puan almıştır. Ücretsiz indirme ve olanağına sahip olan bu oyun çevrimiçi ve multiplayer oynanan savaş oyunudur. Aktif oynayıcı sayısı oldukça fazla olan bu oyunun yayımlandığı marketlerdeki kullanıcı yorumlarına bakıldığında olumluluk yani memnuniyet seviyesinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir. 5 yıldız sistemi üzerinden 4,2 gibi yüksek puan almasının başlıca sebebi de kullanıcılar tarafındaki memnuniyet seviyesinin yüksek olmasıdır.  FPS oyunları kategorisi kısa bir süre önce ülkemize oranla dünya çapında çok daha yaygında, ama son zamanlarda ülkemizde de çok fazla tercih edilen bir sektör haline geldi bu kadar fazla oyuncuyu barındırdığımız için yabancı kökenli olsa bile çoğu FPS oyununda Türkçe dil seçeneği mevcuttur.

Geliştirici Firma;Oyunun geliştirici firması CyberPunk’ın geliştirici ve yayımlayıcısı olan JuneGames’tir. Geliştirici firmaya ayrı parantez açmak istedim çünkü yayımladığı oyunları incelediğimizde genel anlamda aktif oyuncu memnuniyeti üst seviyelerdedir.

Teknik Özellikleri;Oyun oldukça başarılı görsellere sahiptir, Fps alımı konusunda oyun akıcılığı oldukça iyidir, oyundaki görsel animasyonlar oldukça başarılıdır, oyun sesleri gerçekçilik konusunda orta düzeyin bir kademe altında kalarak sınıfta kalmıştır. Gayet iyi seviyede teknik özellikler barındıran bu oyun bu özellikler için bizlere seçim imkanı sunmamıştır muhtemelen kullandığımız cihazlara en uygun gereksinimleri otomatik atama yapılmaktadır. Oyun boyutları orta seviyenin bir kademe altındadır ve cihaz gereksinimleri orta seviyededir.

İçerik Özellikleri; Oyun içi 3 mod seçeneği görünse de devam eden müsabakalara göz at seçeneğinden bu alternatifi çoğaltma imkanı vardır. Sınırlı sayıda haritaya sahip bu oyunda silah çeşidi oldukça fazladır. Oyun içi etkinlikler konusunda oldukça cömert davranan geliştiriciler oyun içi harcama yapma imkanı da sunmaktadır. En önemli noktalardan biriside aktif oyuncu sayısı gayet iyi durumda olduğu için eşleşme sorunu yaşanmamaktadır ve oyun içi sohbet imkanı mevcuttur. Liderlik sıralaması mevcuttur oyunlarda kazandığımız puanlarla sunucumuzdaki diğer oyuncularla rekabete girmek mümkündür buda oyun içi etkileşimin oldukça fazla miktarda olumlu biçimde arttırmaktadır. Oyunun oynanış açısından diğer FPS oyunlarına oranla çok kolaydır bu yüzden öğretici kısmı çok kısa sürmektedir.

Artıları; Oyun kontrollerinin basit olması öğrenme konusundaki çabukluk, cihaz gereksinimleri, oyun akıcılığının gayet iyi seviyede olması, içerik kısmındaki görev ve ödüllerin fazlalığı, oyun içi harcamaların oldukça uygun fiyatta olması ve geliştiricilerin kullanıcı talepleri konusunda hareket etmeleri oyunun en bilindik artıları arasında bulunmaktadır.

Eksileri;Teknik özellikleri ayarlama imkanı bulunmaması, sadece otomatik ateş seçeneği olması, scope açma olanağı olmaması gibi ufak teknik ve içerik anlamında eksileri bulunmaktadır.

Sonuç; Teknik anlamda orta seviyenin bir kademe geride kalması oyunu kötü olduğu düşüncesine kapılmamıza sebep olsa da durum bunun tam aksidir. Ayrıca bu boyutlar ve gereksinimlere oranla gayet başarılı işler çıkarılmıştır. İçerik anlamında orta seviyede bulunan bu oyundaki lig sistemi oldukça eğlenceli ve başarılıdır. Genel anlamda artıları oldukça fazla eksileri beklenen düzeyde bulunan bir oyundur. Oyun mantığında sadelik ve basit oynanış vardır. Sade şekilde FPS oyunu oynamak isteyen oyuncular mutlaka göz atmalıdır.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar