Dream League Soccer Mobil İnceleme

04 Nisan 2021 0 Yorum 3 dakika, 25 saniye

Mobil oyunlar platformunun başka bir büyük kategorisi olan spor oyunları kategorisinde bulunan ‘Dream League Soccer’ oyununun yayımlandığı platformdaki tam adı ‘Dream League Soccer 2021’ olarak yayımlanmıştır. Eski ve köklü bir oyun olan Dream League Soccer oyununun eski zamanlardan günümüze çok fazla seveni bulunmaktadır. Aynı oyunun 2021 sürümü olan bu versiyonu diğerlerine oranla biraz daha fazla ilgi gören bir oyundur çünkü çevrimiçi oyun modları da mevcuttur. Çevrimiçi ve çevrimdışı oynanan bu sürümünde eski sürümlerdeki gibi geliştirici tarafından düzenlenen takımlar ve isimler kullanılmamıştır çünkü oyuncu ve kulüp isim haklarına sahip bir oyundur. Bu lisanslar sayesinde takımların ve oyuncuların bire birlerini tasarlayan geliştiriciler fazlasıyla başarılı bir iş çıkarmıştır bu durum rakamlara da yansımıştır. Elli milyon indirme barajını aşan bu oyunun yayımlandığı platformdaki 5 yıldız üzerinden puanlama sisteminde 4,4 gibi başarılı bir puanı bulunmaktadır. Bu puana ek olarak kullanıcı yorumları incelendiğinde ise azda olsa olumsuz yorumlar mevcuttur fakat bu kadar büyük kitlelerde yüzde yüz memnuniyet seviyesi yakalamak imkansızdır. Oyun ‘FIFPro’ lisanslı olup tüm yaş grupları için uygun konumdadır. Son güncellemesi 12 Ocak 2021’ de yapılan bu oyunun şu anda 8.06’ ıncı sürümü oynanmaktadır. Yayımlandığı platformdaki bilgiler doğrultusunda sunan ve geliştiren firma ‘First Touch Games Ltd.’ olarak görüntülenmektedir.

Teknik Özellikleri; Gayet başarılı ve HD görsel çözünürlüklerine sahiptir. Ses kalitesi anlamında oyun içi müzik seçimleri, spiker sesi, taraftar ses efektleri oldukça gerçekçi ve kalitelidir. Oyun akıcılığı anlamında 60 FPS kare hızına sahip bir oyundur bu durumda oldukça iyi seviyede oyun akıcılığı anlamına gelmektedir. Oyun içi animasyonlar karakter animasyonları kategorinin üzerindedir. Ortalama 400 Mb indirme hafızası bulunmaktadır bu kalitede bir oyun için oldukça iyi ve düşük bir boyuttur. Cihaz gereksinimleri oldukça düşük seviyede tutulmuştur bu sayede çok fazla cihaz tarafından sorunsuz çalıştırılan bir oyundur bu nedenle fazlasıyla tercih edilen bir oyundur.

İçerik Özellikleri; Çok fazla oyuncu ve takımın isim haklarına sahip bir oyundur ve oyun içi karakterler gerçek hayattaki futbolcular olarak tasarlanmıştır ve sürekli güncellenen bir oyuncu metası bulunmaktadır. Lig sistemi, oyun içi harcama yapma olanakları, çevrimiçi ve çevrimdışı oynama seçenekleri, öğretici bulunması, aktif oyuncu sayısı seviyesi, oyun içi sohbet olanakları, menajerlik modu, kendin oynama modu, oyuncu geliştirmeleri, tesis geliştirmeleri, çoklu oyun modları seçeneği ve Türkçe dil seçeneği gibi çok fazla içerik özelliğine sahip bir oyundur içerik anlamında kusursuz bir seviyededir.

Artıları; Oldukça başarılı oyun akıcılığı, gayet iyi seviyede görseller, ses kalitesi, uygun indirme boyutları, fazlasıyla düşük cihaz gereksinimleri istenmesi, çoklu oyun modu seçenekleri, kulüp lisanlarının bulunması, oyuncu lisanslarının bulunması, oyun içi etkileşim seviyesinin gayet iyi durumda olması, aktif oyuncu sayısı avantajı, geliştiricilerin yoğun ilgisi gibi çok fazla artısı bulunmaktadır. Bu artıların dışında sayamadığım çok fazla ekstrası olan kategorisinde lider bir oyundur.

Eksileri; Oyun içi harcama fiyatlarının orta seviyenin üzerinde olması, öğretici konusunda bir kademe zayıf kalınması, oyun içi meta güncellemelerinde geç kalınması ve birkaç tane lig eksiği bulunması oyunun artıları arasında kabul edilebilir geçte olsa bu sorunlara mutlaka çözüm getirilecektir.

Sonuç; Teknik anlamda başarılı, içerik olaraksa kusursuz kabul edilebilen bir oyundur. Çok fazla artısı bulunan bu oyunun hala ufak tefek eksileri bulunmaktadır. Kategorisinde lider olan bu oyun PES, FİFA gibi oyunlarla yüksek oranda benzerlik göstermektedir. Futbol oyunu sevenler için şiddetle tavsiye edebileceğim bir oyundur.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar