Stronghold Kingdoms Hızlı Onur Puanı Nasıl Kasılır?

04 Nisan 2021 0 Yorum 6 dakika, 27 saniye

Stronghold Kingdoms oynamaya yeni başladıysanız hızlıca mertebe atlayarak daha fazla köye sahip olmak isteyebilirsiniz. Bunun için bolca miktarda onur puanına ihtiyacınız olacak. Peki mertebe geliştirmek için bu onur puanlarını nasıl kolay elde edebilirsiniz bunun ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Stronghold Kingdoms Onur Veren Araştırmalar

Oyunca birden fazla aktivite size onur puanı sağlayacak. Bu nedenle yeni başladıysanız araştırma puanlarınızı faydalı şekilde kullanmanızda fayda var.

Ziyafet Araştırmaları

Endüstri sekmesinde yer alan ziyafet bölümündeki araştırmaları yapmanız daha çok ziyafet malzemesine erişmenizi sağlar. Açtığınız her ziyafet malzemesi, birlikte tüketildiğinde kazanacağınız onur çarpanını arttırır. Örneğin sadece 1 araştırma yaptıysanız Av kulübesine ve Av etine erişir hale geleceksiniz. Şehir merkezinde ne kadar av eti varsa, ziyafet verdiğinizde size iki katı onur puanı gelecek. 2 araştırma gerçekleştirseniz yani mobilyayı da açarsanız 4 katı onu kazanacaksınız.

Stronghold Kingdoms - Ziyafet Araştırmaları

16. mertebeye yani Şövalye mertebesine eriştiğinizde toplamda 8 adet ziyafet araştırması gerçekleştirebilirsiniz. Her kademe bir alt kademeyi açar. Av eti, Mobilya, Metal eşya, Kıyafet, Şarap, Tuz, Baharat ve İpek ziyafet malzemeleridir. 2 ile 160 katı kadar onur puanı kazandırır.

Çarpan bonusu alabilmek için gerekli malzemelerden aynı miktarda olması gerekmektedir. Örneğin tüm araştırmaları gerçekleştirdiniz diyelim. Tüm malzemelerden 100'er adet köy merkezinde yer alıyorsa 100x160 16,000 onur puanı elde edersiniz.

Sanat Araştırmaları

İlk mertebeden Şövalye yani 16. mertebeye kadar toplamda 10 sanat araştırması gerçekleştirerek, popülariteye karşılık kazanılan onur çarpanını arttırabilirsiniz. Bu size kazandığınız onur puanının 10 ile 60 katı arasında bir getiri sağlayacaktır.

Şehir Popülaritesi

Popülarite, köydeki nüfusu vergilendirme, yiyeceklerin bolluğu ve handaki bira dağıtımı ile nüfusun kalacak yer sorunu olmadığında ve yine sanat araştırması ile açacağınız bir alt kısımda işleyeceğimiz edebiyat binaları ile yükselirken, şehrin bulunduğu parişte yer alan YZ kaleleri, kurt inleri, hastalık gibi negatif etkinliklerde düşer. Popülarite miktarınız, yaptığınız sanat araştırması seviyesine bağlı olarak gelen çarpan miktarıyla çarpılır ve size günlük ek onur puanı sağlar.

Edebiyat ve Dekorasyon Araştırmaları

Şehir popülaritesini arttıran binalar kurmanıza olanak sağlar. Sanat araştırması seviyesini yükselttikçe açılabilir. Bu binalar doğrudan onur puanına etki etmez fakat popülarite ve sanat araştırması ne kadar yüksek ise günlük o kadar çok onur elde edersiniz.

Zula ile Hem Malzeme Hem de Onur Kazan

Haritada anlık olarak gizli zulalar çıkmaktadır. Bu zulaları patlatarak 520 onur kazanabilirsiniz. Fakat herhangi bir yerdeki zulayı patlatmanız onur puanı kazanacağınız anlamına gelmez.

Köyünüzde keşif eri aldıktan sonra herhangi bir zula, kurt ini gibi npclere tıklarsanız kırmızı bir etki alanı (onur çemberi) göreceksiniz. Patlatmanız gereken zulalar bu etki alanlarının içerisinde olmalı. Aksi halde malzeme alırsınız fakat 520 onur puanı elde edemezsiniz.

Keşif eri araştırmaları, askeri bölümde yer almaktadır. Yaptığınız bu araştırmalar köyünüze alabileceğiniz keşif erleri sayısını arttırmaktadır. Ayrıca bu keşif erlerinin getirdiği malzeme miktarını arttırabilirsiniz.

Bunun için mal keşfi araştırmasını yükseltmeniz gerekir. Keşif erlerinin harita üzerindeki hızını yüzde 500 arttırmak içinde binicilik araştırmalarını tamamlamalısınız. Köylerinizi parişlere yayarak daha fazla mal ve zula patlatabilirsiniz. Her köyden 8 adet keşif eri çıkarabilir, her köyün kendi etki alanı (onur çemberi) farklı olduğu için daha geniş bir alanda toplama gerçekleştirebilirsiniz.

Kurt ini ve Haydut Kampı

Yeni başlayanların kolayca altından kalkacağı diğer onur kazanma şekli onur çemberi içerisinde yer alan kurt inleri ve haydut kamplarını ortadan kaldırmaktır.

Kurt inlerine saldırmadan önce Keşif Eri göndererek orası hakkında bilgi toplamanız gerekli. Daha sonra askerleriniz ile (Yoksa asker basacaksınız) bu inlere veya haydut kamplarına saldırarak asker sayısı ya da kurt sayısına oranla onur puanı kazanabilirsiniz. 10-20 bin arası dahi kazanmanız mümkün.

YZ Kalelerini Yıkmak

Bu biraz daha ileri seviye olsa da yine de güzel onur puanı kazanabileceğiniz bir ekinlik. Fare, Yılan, Domuz, Kurt gibi kaleler bazı zamanlarda parişlere gelip oyuncuları rahatsız eder. Bu kalelerin pariş merkezinde bulunması ayrıca oyuncunun popülaritesini de düşürmektedir. O nedenle yıkılması elzemdir.

Yz kaleleri normal oyuncu gibi davranır ve size hergün bir saldırı gönderir. Genellikle yağma şeklinde yapılan saldırılarda şehir merkezinizdeki malzemeleri götürürler ve onu kaybetmenize neden olabilirler. Böyle durumları yaşamamak için Kalenizi mutlaka surlarla çevirin ve askerlerinizi kullanmadığınız zamanlarda kalenizin surlarına yerleştirin. Bu kaleleri yıkmak için mancınık sahibi olmanız işinizi kolaylaştırsa da mancınıksız da bu kaleleri yıkabilirsiniz. Seviyelerine göre sıralayacak olursak Fare, Yılan, Domuz ve Kurt kaleleri şeklinde yapılan bir sıralama doğru olacaktır.

Yani Fare kalesi sadece köylü askerler ve birkaç okçudan oluşurken tahta surlarla çevrili iken Yılanın kalesi biraz daha sağlam surlar biraz daha az ama kaliteli askerler içerir. Domuzun kalesi sağlam sur ve kuleler ile çevrili yeterli kılıçlı mızraklı ve kulelerde nöbetçi okçulardan oluşabilir. Kurtun kalesi en sağlamı olduğu için çok daha fazla asker ve tuzaklarla doludur.

Bu kalelere saldırmadan önce bolca keşif eri gönderip kalenin raporunu alarak yıkabilirsiniz. Onur çemberi içerisinde yer alan bir YZ kalesi yıktığınızda güzel miktarda onur puanı kazanırsınız.

Düşman Kuşatma Kampı

Yine yukarıda ki resimde yer alan düşman kuşatma kampı YZ kalelerinden farklı çalışır. Size düzenli olarak günde 1 kez saldırı yapar ve bu saldırı sonucunda iç kaleniz sağlam ise onur puanı kazanırsınız.

İç kalenizin surlarla çevrili ve diğer savunma gereçleriyle geçilemez olduğundan emin olun. Bu sizi diğer oyuncuların ani saldırılarından da koruyacaktır.

Vassallık ve Süzerenlik

Süzeren, sizi korumasına alan kişidir. Oyunda sizden daha üst mertebedeki bir süzeren, size savunmaya yardımcı olmak için askeri destek göndereceği gibi ayrıca günlük onur kazanmanızı da sağlar. Sizde kendinizden daha düşük mertebedeki oyunculara vassallık vererek onların onur kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bir de görev sistemi mevcut. Görevleri yaparak onur puanı elde edebilirsiniz.

Aynı anda sadece bir görev yapabilirsiniz. Görevler açıklamalarında yazan malzeme veya onur verir. Görevleri yaparak yeni ve zorluk seviyesi daha yüksek görevleri açabilirsiniz.

Atladığımız yer varsa lütfen deneyimli oyuncular yorum alanından bildirirlerse makalemizi güncelleyebiliriz.

Faydalı Olabilecek Bağlantılar;

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Yardım kategorisinden Yazılar