Mobile Royale İnceleme

01 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 35 saniye

Mobil oyunlar platformunda strateji oyunları kategorisinde bulunan Mobile Royale oyunu beş milyon barajını aşmış bir oyuncudur. FPS veya Moba oyunlarının hemen ardından talep konusunda üçüncü sırada bulunan strateji oyunları diğer iki kategori ile arasında büyük fark bulunsa da kendinden sonra gelen oyunlara oranla çok iyi düzeyle talep görmektedir. Bu uçuruma rağmen orta düzeydeki FPS oyunları ile aynı oranda ilgi gören bu oyun beş milyon barajını aşmıştır. Strateji oyunları konusunda zirve yarışında olan bu oyun bulunduğu kategoriye göre yüksek oranda ilgi görmektedir. Oyunun tanıtım kısmında da yazdığı gibi 3 boyutlu ve çok oyunculu bir oyundur. Ayrıca bu makalenin yayımlandığı dönemlerde oyunun ikinci yıl kutlamaları mevcuttur ve bol miktarda etkinlikler le ödüller dağıtılmaktadır. Clash of Clans’ da geçtiği gibi şehirler kurulup geliştirilir ve rakiplerle stratejik savaşlar yapılmaktadır. Mantık olarak Clash of Clans la benzeyen bu oyun bu kategoride diğer oyuna rakip olacak büyüklüktedir. Oyunun en ilgi çekici yönlerinden biriside sevdiğimiz filmlerdekine benzer farklı ırkların savaşını konu alan bir hikayesi olmasıdır.

Oyuna yeni başlayanlar için öğretici kısmı oldukça başarılı ve anlaşılabilir şekilde Türkçe dil seçeneği kullanılmıştır.

Geliştirici firma IGG olarak bilinmektedir. Strateji oyunları konusunda oldukça başarılı olan bu firma kullanıcı talepleri konusunda çalışmaları ile de bilinen bir firmadır.

Teknik Özellikler; Üç boyutlu görseller kullanması nedeniyle oldukça başarılı Grafikler, Oyun içi animasyonlara sahiptir. Ses efektleri görseller izlediğimiz filmlerdeki kalitesinde oldukça üst düzey ve gerçekçidir. Telefon da bu kategoriye oranla hafıza kullanımı fazladır ama bu görselleri daha cüzi hafızalarla yakalamak mümkün değildir. Oyunu ilk indirdiğiniz anda ufak miktarda otomatik güncelleme yapılması gereklidir buda hafıza kullanımını bir seviye arttırmaktadır. Cihaz gereksinimleri orta düzeydedir bu teknik özelliklere göre bu gereksinimler oldukça başarılıdır.

İçerik Özellikleri; Hikaye olarak farklı ırkların bulunması bana Yüzüklerin Efendisindeki savaşları anımsatmaktadır. Strateji oyunlarında bulunan asker türleri, şehir savunmaları, şehir geliştirme mantığı ve yükseltme düzeni gibi bütün özellikleri mevcut olan bu oyun oldukça çok tercih edilen ve çok fazla aktif oyuncu sayısına sahiptir. Diğer strateji oyunlarından içerik anlamında en büyük farklarından biriside sadece saldır savun mantığı olmamasıdır ve bunun aksine karşılıklı meydan savaşları tadında olmasıdır bu konuda farklı olan bu oyunun ilgi görmesinin en büyük nedenlerinden biriside budur. Loncalar kurmak ve klan savaşları yapmak mümkündür. Oyunda 5 ırk ve 10 klan mevcuttur. Oyun içi VIP satın almaları bulunmaktadır.

Artıları; Teknik anlamda diğer oyunlara bakıldığında üç boyutlu görselleri kullanması ve ses kalitesi artısıdır. İçerik anlamında oyunun hikayesi ve mitolojik karakterler kullanılarak ırklar oluşturulması artıdır. Aktif oyuncu sayısının fazla olması ve etkinliklerle cömert biçimde ödüller dağıtılması oyunun artıları arasında bulunmaktadır. Oyun içi satın almaları bu kategorideki diğer oyunlara oranla daha cüzi ve uygun miktarda olduğu için kullanıcı bütçesi açısından artıdır.

Eksileri; Bu kategorideki oyunlara oranla daha fazla hafıza kullanması oyunun teknik anlamdaki eksileri arasında bulunmaktadır. İçerik anlamında genel anlamda başarılı olan bu oyunun çok rahatsız edici bir eksisi yoktur. Bu grafiklerle bu hafıza kullanımı göz önüne alındığında sineye çekilebilecek bir durumdur.

Sonuç; Strateji oyunları kategorisinde bulunan bu oyun teknik anlamda orta düzey ve içerik anlamında kusursuzdur. Eksisi yok denecek şekilde az sayıda olan bu oyunun artıları saymakla bitmemektedir. Mitolojik karakterlerle belirli bir hikaye eşliğinde ordulara hükmetmek istiyorum diyen oyuncular için oldukça ideal ve uygun yeni nesil strateji oyunudur.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar