Critical Ops Mobil İnceleme

02 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 32 saniye

Tam adı Critical Ops: Online Multiplayer FPS Shooting Game olarak yayımlanan bu oyun mobil oyun platformunda en çok oyuncu barındıran ve tercih edilen oyun kategorisi olan FPS oyunları kategorisinde bulunmaktadır. Yayımlandığı marketlerde elli milyon barajını aşan bu oyun kategorideki diğer oyunlarla girdiği rekabet olarak zirveye oynamaktadır. E spor turnuvaları bile mevcut olan bu oyundaki aktif oyuncu sayısı oldukça fazladır. Birinci şahıs oyuncu gözüyle oynama seçeneği mevcut olan bu oyunun geliştiricileri tarafından üçüncü şahıs oyuncu gözü seçeneği eklenmemiştir ve tercih edilmemiştir. 3D oyun görsellerine sahip bir oyun olan Critical Ops’ deki silah hasarları ve tepmeleri, gerçek hayattaki silah hasarları ve tepmeleri ile çok yakındır. Yayımlandığı marketlerdeki kullanıcı yorumları incelendiği takdirde olumsuz yorumların daha az olduğu gözlemlenmektedir. Olumsuz yorumların olması oyuna yeni başlayacak insanların gözlerini korkutmamalı, bu kadar çok aktif oynayıcı sayısına sahip olup yüzde yüz memnuniyet sağlamak mümkün değildir. Oyun son günleri trendi olan gelecek veya geçmiş konulu bir hikayeyi konu almak yerine aksine günümüzdeki savaşları konu almaktadır. Yayımlandığı marketlerde 5 yıldız üzerinden 4,2 puan alarak başarılı bir konum elde etmiştir.

Critical Ops, Critical Force Ltd. tarafından geliştirilen çevrimiçi bir savaş oyunudur.

Teknik Özellikler;3D görsellere sahip olmasına rağmen oldukça gerçekçi ve başarılı görsellerdir. Oyun akıcılığı gayet iyi durumdadır. Oyun içi animasyonları orta seviyede kalırken oyun sesleri konusunda piyasadaki çoğu diğer oyunun bir gömlek üzerindedir. Özellikle oyun içi sesler çok gerçekçi ve başarılıdır. Oyun hafızası konumunda ne çok mütevazı nede çok abartılı konumda bulunan oyun orta düzeyde bir cihaz hafızası kullanmaktadır. Cihaz gereksinimleri de hafıza ile doğru orantılı olarak orta seviyededir. 30 FPS ve 60 FPS kare hızı seçenekleri mevcuttur ve teknik ayarlamaları ayrıntılı bir biçimde yapmak mümkündür.

İçerik Özellikleri; Oyun içi 5 farklı mod seçeneği bulunan bu oyunda özel oyun kurup oynama ve antrenman yapma seçenekleri mevcuttur. Çok fazla sayıda silah seçeneği vardır. Silah kaplamaları, oyun içi etkileşim kurma imkanı, oyun içi satın almalar ve ekip kurma imkanları gibi FPS oyununun bütün genel özellikleri mevcuttur. Oyun içerik anlamında birinci şahıs oyun seçeneğine sahipken üçüncü şahıs oyuncu seçeneği bulunmamaktadır. E spor turnuvaları mevcuttur. Aktif oyuncu sayısı çok fazla olduğu için eşleşme sorunu çekilmemektedir. Oyun içi harcamalar genele bakıldığında orta düzeydedir. Maçlar CS deki mantıkla skor değil süre ile bitmektedir.

Artıları;Teknik anlamdaki artıları oyun içi animasyonlar, oyun akıcılığı ve ses kalitesi konusunda diğer oyunlardan bir adım önde olmasıdır. İçerik anlamındaki artıları aktif oyuncu sayısının fazlalığı oyun içi alternatifin fazla olması oyunun artıları arasındadır. Bu artıları genel olarak bilinenleridir bunların dışında çok fazla miktarda sayamadığımız artısı mevcuttur. Bu denli büyük oranda ilgi görmesinin sebebi artılarıdır.

Eksileri; Teknik açıdan 3D grafikler tercih etmesi oyunu HD grafik tercih eden oyunların gerisine düşürmüştür ayrıca 3D grafiklerde karakter hareketleri bir seviye yavaş kalmaktadır. İçerik anlamında ise oyun içi harcamaların standart seviyede olması eksisi olarak düşünülebilir piyasanın bir seviye aşağısına çekilse bu konuyu lehine çevirerek artı durum oluşturmak mümkündür.

Sonuç;Mobil Platformdaki genel FPS oyunları ile benzerlik gösterse de geliştiricilerin başarıları sayesinde ilgi görme konusunda zirvelere taşınmış olan bir oyundur. Teknik açıdan orta seviye içerik anlamında gayet başarılı bulduğum bu oyunu günümüz savaşları tadında savaşlar yapmak isteyen oyunculara şiddetle tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar