Rise of Empires Mobil İnceleme

21 Mart 2021 0 Yorum 2 dakika, 49 saniye

Yayımlandığı platformda mevcut adı ‘Rise of Empires: Iceand Fire’ olarak yayımlanan bu oyun mobil oyunlar platformunun en fazla aktif oyuncuya sahip olan strateji oyunları kategorisinde bulunmaktadır. Bilindiği üzere strateji oyunları rakiplerle oynandığında çok daha fazla eğlenceli hal almaktadır ve bu kategorideki oyunların %95’i online yani çevrimiçi mod da farklı oyunculara karşı oynanmaktadır. Yayımlayıcı firma platformdaki bilgiler doğrultusunda ‘LongTech Network Limited’ olarak görüntülenmektedir. Geliştirici firma ise ‘İm30’ olarak bilinmektedir. Yayımlandığı platformdaki 5 yıldız puanlama sistemi üzerinden kategorisinde rekor bir puan alarak 4,7 gibi bir derece elde eden bu oyunun indirme sayısı ise on milyon barajını aşmıştır. Yayımlandığı platformda beta programı bulunmaktadır bu sayede oyunu indirmeden önce deneme fırsatı elde edilmiş olunur. 2019’da kategorisinde rekor kırmış bir oyun olan bu oyunun açıklama kısmına bu bilgi yayımlayıcılar doğrultusunda eklenmiştir. Hakkında eski zamanlardan sevdiğimiz oyun olan Age Of Empires’ in Mobil versiyonu olduğu söylentileri de dolaşmaktadır. İçerik ve görseller olarak ta ciddi anlamda benzerlik gösteren bir oyundur. kullanıcı yorumları değerlendirildiğinde aldığı dereceden anlayacağınız üzere neredeyse olumsuz yorum bulunmamaktadır.

Teknik Özellikleri; Strateji oyunlarını görseller açısından değerlendirmek çok doğru olmasa da gayet başarılı görsellere sahip bir oyundur. Ses efektleri karakter animasyonları, oyun içi animasyonlar, oyun akıcılığı gayet iyi durumdadır. Oyunun istediği cihaz gereksinimleri orta seviyede bulunurken boyutları ise yaklaşık 500Mb civarında bulunmaktadır.

İçerik Özellikleri; Oyun oynanışı ve içeriği olarak günümüzdeki mobil strateji oyunlarının aksine eskiden PC’lerden oynadığımız strateji oyunlarını daha çok yansıtan bir oyundur. ilgi çekici eski çağlardan bahseden hikayeye sahip bir oyun olan bu oyunun oyun içi harcama yapma imkanı mevcuttur. Aktif oyuncu sayısı yeterli düzeyde bir oyundur. Oyun içi ekip kurma, sohbet etme imkanı, gibi strateji oyunların da arayabileceğiniz bütün özellikleri barındıran bir oyundur. İçerik anlamında öğretici kısmı oldukça başarılı ve sade bir oyundur. İçerik olarak en güzel ve dikkat çeken şey ise gerçek anlamda ‘Age Of Empires’ İle birebir benzerlik göstermesidir.

Artıları; Çok başarılı Hd görseller, üst düzey oyun akıcılığı, aktif oyuncu sayısı çokluğu, geliştiricilerin yoğun ilgisi sayesinde oyun içi etkinlik bolluğu gibi artıları bulunan bir oyun olsa da en önemli artısı, Tema ve içerik olarak diğer strateji oyunlarından farklılık göstermesidir ve bu özelliği sayesinde yoğun ilgi gören bir oyun olmuştur.

Eksileri; Tek eksiği orta seviye cihaz gereksinimleri istemesidir bu nedenle bazı cihazlar çalıştıramamaktadır fakat oyun içi görseller incelendiğinde daha düşük gereksinimler ile bu kalitede görsellere erişim sağlanamazdı bu nedenle bu durum sineye çekilebilir.

Sonuç; Teknik ve İçerik anlamında aşırı başarılı 2019 yılında rekor kırmış ve çok yüksek puan almış bir oyun olan bu oyunun artıları saymak ile bitmezken eksileri yok denecek seviyededir. Age of Empires Severlerin bu oyuna göz atmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar