Online Soccer Manager Mobil İnceleme

31 Mart 2021 0 Yorum 3 dakika, 35 saniye

Son geliştirme ve iyileştirmeler doğrultusunda yayımlandığı platformdaki tam adı ‘Online Soccer Menager (OSM) 20/21 – Futbol oyunu’ olarak yayımlanan kullanıcılar arasında ‘Online Soccer Menager’ olarak bilinen bu oyun Mobil oyunlar platformunun çevrimiçi spor oyunları kategorisinde bulunmaktadır. Eski ve köklü bir oyun olan bu oyun eskiden olduğu gibi günümüzde de oldukça fazla ilgi gören ve beğenilen bir oyundur. On milyon indirme barajını aşan bu oyunun aktif oyuncu sayısı kategoriye göre oldukça iyi konumdadır ve bu alanda kategori içerisinde zirve yarışındaki oyunlardan bir tanesi konumundadır. Yayımlandığı platformdaki 5 yıldız üzerinden puanlama sisteminde 4,4 gibi başarılı bir puan alan bu oyunun kullanıcı yorumları incelendiğinde ise ufak tefek memnuniyetsizlikler göze çarpmaktadır ama bir sonraki güncelleme de bu sorunlara mutlaka çözüm getirilecektir. Normalde beta yani deneme programı olan bu oyunun beta programı şu günlerde dolu konumda olduğu için yeni başlamayı düşünen kullanıcılar için deneme imkanı bir süreliğine sunulamamaktadır. Eski ve köklü olan bu oyuna gelen güncellemeler doğrultusunda şu anda 3.5.18’ inci sürümü oynamaktadır. Yayımlandığı platformdaki bilgiler doğrultusunda geliştirici ve yayımlayıcı firma ‘Gamebasic BV’ olarak görüntülenmektedir. Futbol oyunları söz konusu olduğunda takımların gerçek adı ve forması içerik olarak barındırılması için kulüplerin lisans haklarının alınması gereklidir, bu durumda maliyetli ve zor bir iştir bu oyunda neredeyse Avrupa üzerindeki bütün lig ve takımların lisans hakları bulunmaktadır.

Teknik Özellikler;Bu kategoride teknik açıdan değerlendirilmesi gereken tek özellik hafıza kullanımı ve cihaz gereksinimleridir. Bu oyunun cihaz gereksinimleri orta seviyeli telefonların bir kademe aşağı olduğu için çoğu cihaz çalıştırabilir ve kasma sorunu olmamaktadır. Hafıza kullanımı oldukça tasarruflu olan bu oyunun ortalama 90 Mb indirme hafızası bulunmaktadır. Bu özelliklerin dışında gayet başarılı görseller, seslendirmeler ve gereksinimler yeterli olduğu durumda iyi seviyede oyun akıcılığı bulunan bir oyundur. Teknik anlamda kategorinin üzerinde bulunan ve aranan bütün özellikleri barındıran bir oyundur.

İçerik Özellikleri; Kategoride başarılı olabilmek için içerik anlamında zengin bir oyuna sahip olmak gereklidir ve bu oyunda kategoride bulunan içerik anlamındaki en zengin oyunlardan bir tanesidir. Menajer modunda oynanan bu oyunda Avrupa ve Dünya bazında ligler mevcutken çok fazla takımın lisans hakkı bulunmaktadır ve bu nedenle takım sayısı da oldukça fazladır. Oyuncu açısından da çok fazla oyuncu bulunduran bu oyunun sadece menajeri değil aynı zamanda sportif direktörü de olunmaktadır. Takım stratejisi, oyun kurgusu,  oyuncu gelişim aşaması, kulüp bütçesi ile birlikte aynı zamanda kulübün transferlerini bizler yapmaktayız. İçerik ve menü tasarımı olarak gayet başarılı bulduğum bu oyunda Türkçe dil seçeneği de mevcuttur. Öğretici gayet başarılı ve sade biçimdedir. Oyun içi harcama imkanı bulunmaktadır. İçerik anlamında çok fazla özellik ve sürpriz barındıran bu oyunun bütün içerik özelliklerini burada anlatmak mümkün değildir en iyisi deneyim edinerek geri kalan özellikleri kendimizin keşfetmesi çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Artıları; Teknik anlamda oldukça düşük boyutlar ve gereksinimlerle akıcı bir oyun performansı sunması, içerik anlamında ise gayet zengin, eğlenceli ve sürükleyici bir içeriğe sahip olması, yun içi harcama fiyatlarının taban fiyatları kategorinin oldukça aşağısında bulunması oyunun en bilindik artıları arasında bulunmaktadır.

Eksileri; Teknik özellikleri kendin ayarlama imkanı bulunmaması ve kullanıcı yorumları doğrultusundaki geliştirme çalışmalarındaki ufak gecikmeler olması oyunun eksileri arasında kabul edilebilir.

Sonuç; Teknik anlamda başarılı ve içerik anlamında oldukça zengin bir oyundur. Futbol menajerlik oyunları seviyorum ve zengin bir içerik arıyorum diyorsan bu oyuna kesinlikle göz atmalısın.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar