FPS Ne Demek? Anlamı Nedir?

08 Nisan 2024 0 Yorum 1 dakika, 8 saniye

Oyuncular tarafından birçok oyunda karşısına çıkacak bir terim olan FPS, "Frames per Second" kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkmış ve oyunlarda saniyede gösterilen kare sayısı olarak çevirebileceğimiz bir terimdir. Yüksek FPS değerine sahip oyun deneyimi yaşıyorsanız aslında daha akıcı ve daha gerçekçi bir oyun oynuyorsunuz demektir.

İdeal FPS değeri ise 60'tır. FPS değerini etkileyen etkenlere değinmek gerekirse bilgisayar donanımlarınız, monitörünüz, oyun ve ekran kartı yazılımının uyumu, çözünürlük ve oyun grafik ayarları diyebiliriz. Oyun deneyiminizi iyileştirmek için FPS değerini optimize etmeniz gerekir. Cihazının minimum sistem gereksinimlerindeyse eğer bir oyun için, grafik ayarlarını en düşük değere almanız FPS değerini bir tık yükseltecektir.

Monitör yenileme hızı, saniyede gösterilecek kare sayısını belirtmektedir. Çok güçlü bir cihazınız var fakat monitörünüzün yenileme hızı düşükse yine FPS kaybı yaşarsınız. Aktarım kabloları dahi bu durumu etkilemektedir. Örneğin standart VGA kablosu maksimum 60 Hz görüntü aktarırken, HDMI kabloları 100 HZ'ye kadar görüntü aktarır. Daha üst düzey görüntü aktarması için DP kablosuna ihtiyacınız vardır.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Oyuncu Sözlüğü kategorisinden Yazılar