İnternetten Oyun Nasıl İndirilir?

25 Mart 2020 0 Yorum 2 dakika, 47 saniye

İnternetten oyun indirmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Satın aldığınız oyunu internet üzerinden resmi yayıncıların sitelerinden indirmek gibi yasal yollar olduğu gibi oyunları satın almadan korsan yollarla indirme yöntemleri de bulunmaktadır. Bu korsan yöntemler dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de hapis gibi ağır cezalarla cezalandırılmaktadır.

 Yasal oyun indirme platformları

 Dünya üzerinde birçok oyun indirme ve satma platformları bulunmaktadır. Bunların en ünlüleri; steam, xbox, origindir. Bu platformlar üzerinden oyunları satın alıp indirebilir, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak oynayabilir, ilerlemelerinizi kaydedebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Hatta kendiniz yeni bir oyun üretip bu platformlar üzerinden satışa bile sunabilirsiniz. Bu platformlar aynı zamanda ücretsiz oyunlar da bulunmaktadır.

 Yapımcının kendi sitesinden oyunları indirme

 Yukarıdaki platformlar haricinde ürettiği oyunları kendi siteleri üzerinden satışa sunan oyun yapımcıları da vardır. Bu şekilde bir oyun satın aldığınızda oyunu o site üzerinden indirip daha sonra satın aldığınız zaman size verilen şifre girilerek oyunu bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

 Yasadışı oyun indirme yolları

 İnternet platformu üzerinde her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de çok fazla yasadışı platform bulunmaktadır. Ücretli oyunlar halk arasında crackleme ya da kırma şeklinde isimlendirilen yöntemle satın almadan kullanılabilecek hale getirilir ve internete sunulur. Torrent ismi verilen dosya indirme yöntemi bu tarz işlemlerde en sık kullanılan yöntemdir. Lakin yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yasadışı olarak oyun indirme etik olmadığı gibi çok ağır da cezaları vardır. Bin bir emekle üretilen bu oyunlar gerekli ücreti ödenerek yasal yollarla satın alınarak kullanılmalıdır.

 İndirilen oyun nasıl kurulur ?

 Oyunu bilgisayara indirdiğimizde oyunlar çeşitli formatlarda inebilir. Oyunu internete yükleyen kullanıcılar en sık iso formatını kullanmaktadır. Bu formattaki dosyaları açmak için çeşitli programlar bulunmaktadır. Lakin Windows’un son sürümlerinde dosya gezgini de iso dosyalarını açmaktadır. Bu dosyayı açınca içerisindeki oyun kurulum dosyalarına ulaşırsınız. Bu dosyalar arasında genelde Setup ismi koyulan exe uzantılı dosyaya çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulum daha sonra size oyunun nereye kurulacağı, kayıt dosyalarının nereye kaydedileceği, masaüstü simgesi isteyip istemediğiniz gibi sorularla sizi yönlendirir ve kuruluma başlar. Eğer crack işlemi gerekmiyorsa kurulum kendi kendini tamamladığında oyunu oynamaya hazır olursunuz. Crack işlemi gerekiyorsa indirdiğiniz dosyalar arasında bulunan crack dosyalarını oyunun kurulu olduğu klasöre atmanız gerekmektedir.

 Mobil cihazlara oyun nasıl indirilir ?

 Mobil cihazlara oyun indirirken bilgisayarda sahip olduğumuz kadar çok seçenek bulunmamaktadır. Mobil cihazlara oyun indirmek için android cihazlarda Google Play Store, I phonelarda Apple store gibi satın alma ve yükleme uygulamalarından ücretli veya ücretsiz milyonlarca seçenek arasından indirme yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarımıza da yasa dışı yollarla indirme yapmanın yolları olsa da, bu yolların cezası olduğu gibi cihazınıza da zarar verebilmektedir. Akıllı telefonlarda; özellikle Apple cihazlarda bu yollara başvurmamak en akıllıcasıdır.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Oyun Haberleri kategorisinden Yazılar