Fallout Shelter İncelemesi

21 Ocak 2022 2 Yorum 4 dakika, 49 saniye

Dünyanın sonunun nasıl geleceği konusunda birçok bilimsel veya fantastik senaryolar mevcut. Biz Fallout Shelter oynarken bu senaryolara çok dikkat etmiyoruz aksine hayatta kalan son kişiler ile birlikte bir sığınak inşa ederek,  gelecek kaygısı çekmeden yaşamalarını amaçlıyoruz. Oyunun amacı tamamen bu. İnsanız, ve bazı önemli ihtiyaçlarımız var değil mi? Mesela su….

Su ve yemek sığınakta herşey. Sığınan insanların hayatlarını yürütmek için bu iki temel malzemeye ihtiyacımız var. Kirlenmiş suyu temizleyecek, eldeki sınırlı malzemelerden yiyecek üretip sığınakta kalanların morallerini yükseltecek olan kişi biz isek eğer, bu iki malzemeyi onlara sağlamalıyız. Tabi ki bu malzemeleri sağlamak için elektrik gerekli olacak. O zaman asıl en önemli materyal elektrik. İlk olarak sığınağa bir elektrik üretimi yapacağımız oda kurup, ardından su ve yemek odaları kuralım.

Bu odalar kendi kendine bir şey üretemez. Sığınakta kalmanın bir bedeli olmalı değil mi? O halde sığınakta yaşayan kişileri görevlendirelim. Bunun için de onların becerileri kullanmamız gerekecek. Mesela elektrik üretmek için Strength gerekli. Yani sığınakta Strength gücü en yüksek olan sığınmacı bize daha fazla elektrik üretmeyecek, ama üretimi standart olan odanın üretim zamanını düşürecek. Elektrikçiyi belirledikten sonra Perception seviyesi yüksek olan bi su mühendisini de su odasına alalım.

Kafeterya ise Agility seviyesi en yüksek sığınmacıyla oldukça iş yapacak gibi gözüküyor. Hadi o zaman onu da oraya alalım ve ihtiyaçlarımızı karşılamış olalım. Şimdi içimizde çok büyük bir heves oluştu. Bir grup insanı yönetiyoruz, onların hayatları ile ilgili kararları veriyoruz. Baya baya heyecanlandık değil mi? Otoritemizi daha çok kişinin üzerinde kurmak daha fazla ego ve heyecan demek, o halde yeni gelen sığınma talep eden mültecilere de kapıları açık tutmalıyız.

Gelen giden yoksa kendi insanımızı kendimiz üretelim. Klon mlon belkide dünyanın sonunu getiren senaryolar arasında zaten biz de kimseyi klonlamayacaz, milyarlarca yıldır insanlar nasıl çoğalıyorsa o yöntemi kullanacaz. Evet doğru anladınız bunun için bir kadın, bir erkek gerekli. He bu iş yorganın altında olacaktı değil mi? O zaman bir de oda lazım. Living Quarters isimli odayı sığınağa kuralım. Sonra kendimize güzel bir kadın, yakışıklı da bir bey amca bulalım. Tabii bu iş karizmaya bakıyor. O nedenle bu kişilerin Charisma puanı yüksek olması, bir an önce hamilelik dönemi ve çocuk demek. Çocuk, kısa süre sonra iş gücü demek. İş gücü ise sığınağın güvenliği ve idamesi için olmazsa olmaz bir şey.

Doğumdan sonra bizi o kadar çok seviyorlarki çocuklarının adını dahi bize koyduruyorlar. Çocuk heryerin olduğu gibi sığınağında neşesi. Bir elektrik odasında, bir su odasında bir de bakmışız ki ev gibi kullanılan yaşam odasında kanepenin altında. Ne? Hala adamla kadın odada mı? Yeşil simge yeniden mi? Ne ara? İkinci çocuk mu?

Odaya bıraktığınız çift siz onları ayırmadığınız sürece size çocuk verecek. Her çocuğa isim verme hakkı da tabi ki sizin. Güldük eğlendik, işin şimdi biraz da maddi yönüne odaklanalım. Kendimize öyle birkaç karakter seçelim ki onlar bizim dışarda gözümüz, kulağımız olsun. Etrafta lazım olabilecek ne varsa toplayıp gelsinler. Onları sığınağın dışına gönderelim, ilerde bir Overseer’s Office sahibi olduğumuzda görevlere gönderelim. Silahlarla donatalım. İşte o kişilerin düşmanlarını alt etmesi için yine becerilere ihtiyaçları var. STR yani Strength dövüş yeteneği demek. O olmazsa olmaz. Peki silahlandık, STR’de yüksek oldu mu ? olmaz. Silah kullanmak için iyi bir Perception’a ihtiyacımız var. Onunda gelişmesi gerek. Düşmandan daha çevik olması düşman 1 atış yaparken karakterin 2 atış yapması için Agility’de önemli pek tabi.

Yağma yaparken sağlam malzemeler kayda değer, maddi değeri olan çöpler bulması için şansa da çok fazla ihtiyacı olduğunu düşünürsek iyi bir denge kurmamız gerekebilir. Sonrasında ise onu o zorlu ortama gönderip araştırma yapmasını, görevlere gönderip etraftaki ne var ne yok sığınağa getirmesini izleyebiliriz. Her dışarı çıktığında kendini geliştirecektir. Fakat yine de dışarda ona yardımcı olacak bir iki tıbbi malzeme olmazsa olmaz. Bunun içinde yetenekli beyinlere ihtiyacımız var. Onlar sayesinde iyileşme kitleri üretebiliriz. Bu kitleri olası sığınağa gerçekleştirilecek saldırılarda içerdeki kişileri korumak için de kullanabileceğimizi unutmayalım. Yani bu kitler gerçekten çokomelli, pardon çok önemli.

Kısacası dostlar, Fallout Shelter hilesini kullanmadan oynarsanız çok uzun zamanlar geçirebileceğiniz oldukça eğlenceli ve dünyada isim nam sahibi bir firmanın oyunu hem de ücretsiz. İlerlemeniz buluta kaydedilebilir ve maalesef online bir oyun değil. Yani diğer sığınaklara saldırıp yağmalar atıp, kurşunlarla son kalan insanları yok etme fanteziniz varsa bu oyun size göre değil. Sakinleşmeye ihtiyacınız varsa mutlaka indirip deneyin. Hem Steam hem de Google Play bağlantılarını aşağıya ekleyiverdim bile. Buyurun iyi oyunlar.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Mobil Oyunlar kategorisinden Yazılar