Stardew Valley Bahar Mevsimi

07 Mayıs 2024 0 Yorum 2 dakika, 14 saniye

Stardew Valley'de normalde olduğu gibi dört mevsim vardır ve her mevsim 28 gün sürer. Bunlardan oyuna ilk başladığımız mevsim olan bahar mevsiminde oyunda yapabilecekleriniz konusunda detaylı bilgi vereceğiz. 

"Bahar dişidir, doğurur." Rıza Polat Akkoyunlu

Bahar mevsiminde çiftlik arazinizde yeni kütük, taş, çimen öbekleri çıkmaya başlar. Ayrıca çimenler yeşil ve etrafta pembe çiçek yaprakları uçuşmaktadır. Bahar Mevsiminde yetiştirebileceğiniz ürünler Maviruh çiçeği, karnabahar, lale, patates, sarımsak, yaban havucu, lahana, uşkun ve pirinçtir. Ayrıca kahve, çilek ve yeşil fasulye yetiştirebilirsiniz. Bu ürünleri birden fazla hasat edebilirsiniz.

Tohum Yetiştiği Süre Tohum Fiyatı Satış Fiyatı Maksimum Hasat
MaviRuh Çiçeği 7 Gün 30 gold 50 gold 3
Karnabahar 12 gün 80 gold 175 gold 2
Lale 6 gün 20 gold 30 gold 4
Patates 6 gün 50 gold 80 gold 4
Yaban Havucu 4 gün 20 gold 35 gold 6
Sarımsak 4 gün 40 gold 60 gold 6
Lahana 6 gün 70 gold 110 gold 4
Uşkun 13 gün 100 gold 220 gold 2
Pirinç 6 40 gold 30 gold 4

Uşkun tohumu için çölde bulunan vaha dükkanına gitmeniz gerekir. Pierre'in Bakkalı'nde bu tohumu alamazsınız. Pirinç ise yukardaki veriler sulak alanda yetişme verileridir. Ayrıca normal alana pirinç ekebilirsiniz fakat büyüme süresi 8 güne çıkacak ve maksimum hasat alma ihtimaliniz 3'e düşecektir.

Tohum Yetiştiği Süre Hasat sonrası Tekrar Hasat Süresi Tohum Fiyatı Satış Fiyatı Maksimum Hasat
Yeşil Fasulye 10 gün 3 gün 60 gold 40 gold 6
Çilek 8 gün 4 gün 100 gold 120 gold 5
Kahve 10 gün 2 gün 2500 gold 15 gold 9-23

Burada istisna olan durum kahve için geçerlidir. Kahve bahar ayında ve yaz ayında dikilir ve hasat edilebilir. Toplamda 56 gün kahve üretilebilir. 10 gün yetişme süresini saymazsak 24 defa hasat edebilirsiniz. Her bir kahve tohumu minimum 4 adet kahve çekirdeği verir. Baharda maksimum 9, yazın ise 23 adet kahve çekirdeği alabilirsiniz.

Bahar Mevsiminde Tutulabilecek Balıklar

Stardew Valley'de bahar mevsiminde balıkçılıkla uğraşmak yerine genelde çiftçilik daha makuldur. Fakat yine de balık tutacaksanız bu mevsime özel yakalayabileceğiniz balıklar vardır. Bunlar; Sardalya, Tirsi, Pisibalığı, Yılanbalığı, Efsane, Hamsi, Ringa Balığı, Güneşbalığı, Kedibalığı ve Ufak Ağızlı Levrek.

Balık tutmak için nehir, okyanus, gizli koru göleti, cadı bataklığı veya orman göleti gibi konumlara gidebilirsiniz.

Toplayıcılıkla elde edilebilen bitkiler

Bu mevsimde kasaba etrafında nadirde olsa bulabileceğiniz bazı bitkiler vardır. Bu bitkileri yemek yapımında kullanabilirsiniz.

  • Yabani bayır turpu
  • Fulya
  • Pırasa
  • Kara Hindiba
  • Yeşil Soğan
  • Kuzumantarı
  • Mantar
  • Ahududu

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Rehber kategorisinden Yazılar