New World - Gelişmiş Odunculuk Rehberi

23 Şubat 2023 0 Yorum 5 dakika, 21 saniye

New World'un ana mesleklerinden birisi odunculuktur. Birçok aksesuar, mobilya ve silah üretiminde odun kullanılmaktadır. Ayrıca demircilik için bile odun gereklidir. Bu nedenle odunculuk yaparak kolay para kazanmak isteyenler için bu rehberi hazırlıyoruz. Öncelikle en basit anlatımla odunculuk nasıl yapılır? hangi alet takılmalı, bu aletleri nasıl üretiriz gibi aklınızda soru işareti varsa sizler için hazırladığımız ön odunculuk rehberine göz atmanızda yarar var.

Toplama Aleti Seçimi ve Perkler

Odunculuk için iyi bir baltaya ihtiyacınız var. 60 level değilseniz levelinize göre aşağıdaki belirteceğimiz perkleri içeren bir baltaya sahip olmaya çalışın. Eğer 60 levelseniz mutlaka yeşil renk ile belirttiğimiz perkleri içeren bir balta satın alın.

  • Loggin Yield : %19 oranında daha fazla toplama yaparsınız.
  • Logging Efficiency: %93 oranında temel odun toplama hızınızı arttırır.
  • Logging Luck: Belirli bir oranda rare item elde etmenize olanak sağlar.
  • Azoth Extraction: Toplama yaparken belirli bir orandaki şans ile azoth elde edebilirsiniz.
  • Lumberjack's Discipline: Belirli bir oranda bonus odunculuk EXP elde edersiniz.
  • Gathering Alacrity: Belirli bir oranda toplama yaptıktan sonra belirli bir süre boyunca hızlı hareket edersiniz.
  • Gathering Recovery: Toplama yaptıktan sonra eğer canınız az ise belirli bir süre boyunca canınızı doldurur.
  • Air/Fire/Death/Soul/Water Aligment: Toplama yaparken ismi yazan mote elde etmenizi sağlar. Bu yine şans faktörü ile birebir alakalıdır.

Listede mor renkle yer alan perk, düşük oduncu seviyesine sahipseniz daha hızlı oduncu seviyesi kasmanızı sağlayacağı için başlangıçta tercih edilebilir. Siyah renk ile belirtilen özellikler ise olması veya olmaması çok fazla etken değildir. Turuncu renk ile belirtilen perk, başlangıç için oldukça lüks fakat ilerleyen dönemlerde ek gelir elde etmek için önemlidir. Her ağaç kestiğinizde örneğin fire aligment perkine sahip turuncu bir baltaya sahipseniz fire mote elde edebilirsiniz.

İyi bir balta için ucuz ve lüks balta seçimi - New World

Yukarıdaki resimde gördüğünüz turuncu alet lüks olarak adlandıracağımız ve pahalı bir eşyadır. Mor olarak gördüğünüz alet ise nispeten çok daha ucuz ve neredeyse aynı vazifeyi görecektir. Tek fark, her yaptığınız toplamada fire mote elde etme ihtimalinin mor alette olmamasıdır.

Logging Trophy Gereklimidir?

Odunculuk yaparken elde ettiğiniz geliri doğrudan etkileyecek bir başka etken ise Trophylerdir. Evlerin duvarına astığınız bu trophyler odunculuk yaparken rare item elde etme ihtimalinizi arttıracaktır.

Mesleğe ait Trophy kullandığınızda daha fazla rare item elde edebilirsiniz.

Ironwood toplarken elde edeceğiniz rare itemler çok daha yüksek fiyata pazarda alıcı bulacaktır. Bu nedenle geliri katlamanın önemli bir noktası da yine olmazsa olmaz trophylerdir.

Odunculuk için şans arttıran elbiseler

Odunculuk yaparken rare item düşme şansınızı arttırmak isterseniz oduncu seti giymelisiniz. Set maksimum %25 olacak şekilde şansınızı arttırıp her kestiğiniz ağaçtan ek eşyalar elde etmenizi sağlayacaktır.

Odunculuk elbiseleri rare item düşürme şansını arttıracaktır.

Genel olarak odunculukla alakalı elbiseler Lumberjack ile başlar. Fakat bunun herhangi bir önemi yoktur. Burada önemli olan şey, Reinforced Logging Luck perkine sahip olmasıdır. Yani bu eşyalar pahalı olabilir bu nedenle mağaza filtreleme kısmına bu perki aratıp, mavi derecede veya yeşil derecede normal ama bu perke sahip bir elbise satın alabilirsiniz.

Odunculukta Statların etkisi

Odunculuk yapacaksanız Constitution statını 300 puan olacak şekilde dağıtmalısınız. Bu size ağaç keserken %25 ihtimal ile tek atma şansı verecek. Ayrıca 150 seviye Cons vermiş olacaksınız bu da envanterinizdeki odunların ağırlığının %10 absorte olmasına yani bir başka deyişle %10 daha fazla odun taşımanıza olanak sağlayacak.

Odunculuk için gerekli Attributes Constitution'dur.

200 cons puanı vermiş olacaksınız böylece %10 daha hızlı ağaç kesme yapabileceksiniz. 250 cons vermiş olacaksınız böylece %10 daha fazla odun toplayabileceksiniz her kestiğiniz ağaçtan. Yani stat puanlarının meslek üzerinde oldukça fazla etkisi vardır.

Craftlamak veya Direk Satmak

Topladığınız malzemeleri craft yaparak mı? yoksa direk olarak satmak mı? daha mantıklı sorusu bu mesleğe başladıktan kısa süre sonra kendinize sorduğunuz bir soru haline gelecektir. Craft yapmak zahmetli bir iştir fakat getirisi hammadde olarak satmaktan çok daha iyi olabilir.

Herhangi bir zahmete katlanmadan direk kastığınız odunları satarak da gelir elde edebilirsiniz. Son aşamaya kadar craft işlemi gerçekleştirmeyecekseniz, topladıklarınızı hammadde olarak satmanızı öneririz. Fakat son aşama yani Ironwood Plank elde edecek kadar malzeme topladıysanız ve tezgahınızı minimum 150 seviyeye kastıysanız kesinlikle craft yaparak gelir elde etmeyi denemelisiniz.

Craft için gerekli elbiseler

Odun craft işi yapacaksanız toplama yaparken kullandığınız elbiselerden farklı bir set giymelisiniz. Bu set, craft esnasında elde edeceğiniz bonus miktarını yükseltir. 5 parça seti giydiğinizde %10 daha fazla bonus malzeme elde edersiniz.

Odun işleme elbise parçası - New World

Odun craftında kullanacağınız elbise seti Woodworker's, her bir parça +%2 olacak şekilde maksimum (5 parçayı giydiğinizde, şapka, eldiven, ayakkabı, gömlek ve pantolon) +%10 bonus sağlar. Craft yaparken bu bonus direkt olarak size kar ettirir.

Tezgah leveli

Craft esnasında tezgah leveliniz 200 seviyeye kadar elde edeceğiniz bonus miktarını etkiler. Yani örneğin 100 level tezgaha sahipsiniz %20 bonus alıyorsanız, 200 level tezgaha sahip olduğunuzda bu %20 oranı %30lara kadar çıkabilir. Burada verilen oranlar anlamanız açısından verilmiştir.

200 seviyeye ulaşmış bir craft tezgahı günde 10 adet üretebileceğiniz malzemeyi üretme imkanı sağlar.

200 levelden sonra tezgah level atlamaya devam eder fakat bonus miktarı etkilenmez. 200 seviyeye ulaştıktan sonra Glittering Ebony isimli turuncu materyalden günde 10 adet üretebilirsiniz. Bu materyalin bonusu %0'dır, fakat Woodworker's seti giyip üretim yaparsanız %10 bonus elde edersiniz. Böylece 10 yerine 11 hatta 12 adet bile Glittering Ebony elde edebilirsiniz.

Glittering Ebony veya diğer tezgahlardaki turuncu materyaller günlük üretim limitlerine sahip oldukları için değerlidir.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Rehber kategorisinden Yazılar