Black Desert Online Çiftçilik Rehberi (Tüm Ayrıntıları)

23 Ekim 2019 0 Yorum 7 dakika, 47 saniye

Black Desert Online, bugüne kadar oynadığım en gerçekçi ve en büyük haritaya sahip MMORPG oyunu diyebilirim. Öyleki sadece life skiller için bile cilt cilt kitap çıkartılabilir. O derece büyük bir dünyaya sahip bu oyunda çok bilinmeyenleri de zamanla oyunun içerisine dahil olunca çok daha iyi anlama fırsatı buldum. Böylece haftalık olarak Oyundestek üzerinden destek ve rehber yazıları yazmayı ve videoları hazırlamayı planlıyorum.

Bu çalışmanın ilk etabınıda oyunda kimsenin tercih etmediği fakat tercih edenlerinde başarılı olduğu bir alan olan yani çiftçilikten başlatıyorum.

Video Yakında Eklenecektir.

1# Çit Seçimi, Çit Alma ve Çit Kurma..

İlk olarak çiftçilik yapacaksanız bize tohumları ekmek için çit gerekiyor. Çiti katkı puanı ile alabilirsiniz. Maksimum 10 ürün ekebileceğiniz büyük çiftler, 4 ürün ekebileceğiniz küçük çitler ve 3 ürün yetiştirebileceğiniz daha küçük çitleri büyük şehirlerin malzeme satıcılarından bulabilirsiniz. Heidel'de malzeme satıcısında 10 ürün ekebileceğiniz ve 10 katkı puanına satın alabileceğiniz büyük çit yer almakta.

Heidel Malzeme Satıcısı - Flaviano

Çit kiralamak için ilk olarak NPC bulma aracından size en yakın Malzemeciyi bulabilirsiniz. Heidel'deki Malzeme satıcısı Flaviano, 10 katkı puanı karşılığında 10 adet tohum ekebileceğiniz büyük çit kiralamaktadır.

Güçlü Çit Kiralamak - BDO

Npc ile etkileşime geçerek 10 katkı puanında çiti alalım. Çiti kiraladıktan sonra Envanterinize göz atabilirsiniz. Şimdi ise kiraladığımız bu çiti nereye kuracağımızı bulmamız gerekiyor. Öyle kafamıza göre bir yere çiti kurmamız bize zaman kaybettirir. Çit aşırı sıcak ve nemsiz ortamda ve yer altı suyunun olmadığı alanlarda kurulamaz. (örneğin çöl..)

Çit Kurmak için yer seçimi - BDO Çiftçilik Rehberi

Haritayı Açıp, yer altı suyunu ve nemi kontrol edip, kuracağımız yeri bulmamız gerekiyor. "M" tuşu ile haritayı açıp, yukarıdaki resimde belirtilen ikonlara tıklayarak size en uygun yeri bulabilirsiniz.

  • Yer altı suyuna hakim yerlerde ürünleriniz extra olarak su istemeyecektir. Buda sizi uğraştırmayacak yada çitinize su yolu kurmanıza gerek bırakmayacak.
  • Aşırı nemli yerlerde böcek fazla olacak, bu durum aslında Çiftçilik EXP kasacaklar için oldukça iyi fakat sadece paraya odaklanıyorsanız normal nemli bölgeleri tercih etmelisiniz.
  • Aşırı sıcak yerleri tercih etmememiz gerekiyor. Sıcaklığın ne soğuk ne sıcak olması oldukça önemli. Bunun nedeni ürünlerin yetişme sürelerine olan etkisi. Diğer seçeneklerde bu süreyi etkilemektedir.
Çit yerleştirme

Uygun yeri bulduktan sonra Entanterinizde bulunan Çite sağ tıklayarak Kur arayüzünü açalım. Uygun gördüğümüz yere çiti konumlandırıp sol tık ile yerleştirmeyi tamamlayalım.

Bdo- Çit, yerleştirme modu

Çiti yerleştirdikten sonra orta kısma giderek "R" tuşuna basıp Yerleştirme moduna geçebilirsiniz. Burada envanterinizde bulunan tohumları tek tek ekebilirsiniz.

Tohum Nereden Bulabilirim ?

Tohumları merkez pazardan satın alabilirsiniz. Fakat bazı tohumları bulamayabilirsiniz. Çiftçilik yapan herkes buradan temin etmeye çalıştığı için tohumlarda oldukça sıkıntı olabiliyor. Bunun için Çalıları eşeleyerek, Tohum bulabilirsiniz.

Çalıları tek tek kontrol ederek dikeceğiniz tohumu bulabilirsiniz. Bazı tohumlar bazı şehirlerde tohum satıcılarından da alınabilir.

Toplama ile Tohum elde etme - BDO

Toplama ile elde ettiğimiz tohumu çite ekelim..

Çite tohum yerleştirme - BDO

Yerleştirme modunu açıp, envanterde bulunan tohumlardan herhangi birisine tıklayıp çitin içerisine yerleştirmeniz gerekiyor. Yerleştirme esnasında nem miktarını görebilirsiniz. Çitin ekilebilir ürün miktarı ekranın sol üst köşesinde Bahçe Kullanımı ismiyle belirtilmiştir. Buradan yerleştirdiğiniz ürün sayısını görebilirsiniz.

Black Desert Online - Ürün Detayları

Tüm tohumları yerleştirdikten sonra çitin içerisindeki ürünlerden herhangi birine tıklayarak, ürünün yetişme süresini, su ve gübre durumunu gözlemleyebilirsiniz.

Çiftliği Sulamak

Boş Şişe almak - Malzeme Satıcısı BDO

Çiftliğinizi sulayarak tahmini süreyi kısaltabilirsiniz. Sulamak için öncelikle Boş şişe almalıyız. Bunu yine malzeme satısıcından alıyoruz. Daha sonra boş şişeye nehir kenarına giderek envanterde yada hızlı tuş barına atayarak tıklayıp su ile dolduruyoruz.

Kaç şişe aldıysak hepsini doldurmayı bekliyoruz.

Saf Su Elde Etmek

Nehir Suyu şişelerini "L" ile üretim penceresini açarak, Süzme kullanıp Saf Su Elde ediyoruz.

Elde ettiğimiz saf suları hızlı tuşlara atayarak bahçemizin tam ortasında pot içer gibi basıyoruz.

Artık o bahçedeki tüm ürünlerimiz sulanmıştır. Sulama işlemini ayrıca bahçeye bir suyolu kurarakta gerçekleştirebiliriz. Fakat bu, bahçede 1 yer kaplayacak ve ekilebilir tohum sayısını azaltacaktır. Bunun yerine kendiniz sulamanız daha zahmetsiz olacaktır.

SuYolu Nasıl Üretilir ?

Şehrinizdeki evlerden Marangoz Atolyesi yapılabilir bir evi kiralayarak suyolu üretebilirsiniz. Marangoz evi 1. seviyede 2 kütük, 8 nehir suyu şişesi ve bir kara taş tozu ile 1 adet suyolu üretebilirsiniz. Bu hem katkı, hemde yer bakımından size faydasız olacak bir işlem bunun yerine kendiniz sulamayı tercih etmelisiniz.

Bahçe Gübreleme

Üretim notlarına Gübre yazarak gübreyi nasıl elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz. En kolay yolu ise 5 buğday, patates yada mısır kurutarak inorganik gübre yapıp daha sonra bu gübreyi yanürün gübresine çevirmek, yada direk olarak inorganik gübreyi bahçeye uygulamak.

Gübreyi yine su gibi, hızlı tuş barına koyarak bahçenizde bir kez tıklayıp bahçeye atabilirsiniz.

Gübre, ürünün yetişme zamanını etkilemektedir. Bu nedenle günde daha fazla ürün elde edebilmek için gübrelemeyi mutlaka yapmalısınız. Su ve Gübre, birden fazla kez kullanılabilir. İhtiyacınız olan kadarını bahçenizde hızlı tuş barından basarak bahçenizin verimini yükseltebilirsiniz.

Pislikler ve Budama

Bahçedeki Pislik ve Budama ile ürünü temizleme

Ürünleriniz büyürken bazı durumlara maruz kalabilir. Normal ürünler sarı renkte ilerleme kaydederken, sorunlu ürünlerin ilerleme kısmı kırmızıdır. Bu şekilde olan ürünlere gelerek Budama veya pislikleri öldürme işlemi yapabilirsiniz. "R" tuşuna basarak işlemi yapıp, hem rastgele ürünler elde edebilir, hemde çiftçilik leveli kasabilirsiniz.

Bu işlemi yaparken, toplamada olduğu gibi nadir eşya düşürme ihtimaliniz vardır. Ayrıca nadir eşya yani kara kristalleri düşürdüğünüzde fazladan çiftçilik puanı elde edebilirsiniz.

Ürün Hasadı

Black Desert Online - Çiftçilik Ürün Hasadı

Tarlaya ektiğiniz ürünlerin ilerleme durumu %100 olduğunda artık hasat edilebilir. Bir ürünü hasat etmek için ona yaklaşıp "R" ile hasat işlemini başlatabilirsiniz.

Hasat ettiğiniz ürünleri toplayıp, merkez pazarda satabilir yada aşçılıkta kullanabilirsiniz.

Tohum Yetiştiriciliği

Ürün ilerlemesi 100% üzerinde olan hasada hazır ürünlerde tohum yetiştirebilirsiniz. Şansınıza bağlı olarak ektiğiniz ürünün tohumu, Yüksek kalite veya özel tohum elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz tohum sayısı yine şansınıza kalmış bir şeydir.

Yüksek Kalite Ayçiçeği Tohum Hasadı

Yukarıdaki resimde bir adet Yüksek kaliteli ayçiçeği yetiştirme işlemi sonucu 2 adet yüksek kalite ayçiçeği tohumu, 1 adet özel ayçiçeği tohumu elde edilmiştir.

Çiftçiliğin Püf Noktaları

  • Satılabilir ürünler ekmeniz para kazanma ihtimalinizi arttırır. Örneğin Ayçiçeği, Çilek, Soğan, Sarımsak, Özel Çilek gibi ürünler tabir-i caizse peynir ekmek gibi satılır. Ürünlerin satılıp satılmadığını Merkez pazar sisteminden kontrol edebilirsiniz. Yüksek kalite Ayçiçeği normal ayçiçeğine göre daha fazla tercih edilir. Bunun nedeni Güzel Kokulu Çay yapımında daha az maliyetli olmasıdır.
  • Çiftçilikle birlikte Aşçılıkta yapmanızda fayda var. Satılabilir ürünler üretip, merkez pazarda satmak ve Aşçılık levelinizi yükseltmek için burada ürettiğiniz ürünleri kullanarak daha az maliyet ile her iki lifeskilli kasabilirsiniz.
  • Gübre, ürünün yetişme süresini kısalttığı için mutlaka ve mutlaka çitlere gübre atın. Ortalama 40-60 dakika yetişme süresini kısaltacaktır.
  • 10 Adet çit yerleştirebilirsiniz. Buda size maksimum 100 katkı puanına mal olur. Fakat 10 Çite 100 adet tohum yerleştirip ortalama birinden 45-50 arası ayçiçeği hasat ettiğinizi düşünürsek 5000 civarı bir ürün elde edeceksiniz. 5-7K gümüşe satılan yüksek kalite ayçiçekleri size 35M gibi bir gelir getirecektir.

Sizde konu hakkında eksik gördüğünüz bölümleri yorum kısmından bildirerek oyunculara destek olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

Oyun Haberleri kategorisinden Yazılar