Supreme Ruler 2030 İncelemesi

23 Ekim 2023 0 Yorum 3 dakika, 32 saniye

Supreme Ruler 2030, harita tabanlı 4x strateji oyunudur. Bütün dünya haritası ve bütün ülkeler oyuncular tarafından oynanabilir. Tarihsel düşmanlıklar, stratejik doğal kaynaklar, araştırma ağacı sayesinde askeri, sağlık, ulaşım gibi birçok alanda yenilikler ile yönetimini devraldığınız ülkeyi dünya lideri yapabilirsiniz.

Supreme Ruler 2030 ile Dünya Ekonomisi

Gıda, elektrik, askeri, endüstri veya son kullanıcı ürünleri, metal, kömür madenleri ve petrol sektörlerinde harika bir ekonomik yapı bulunur. Bütün ürünler birbirine bağlıdır. Seçtiğiniz ülkenin jeopolitik konumu ile GSYIH miktarını üretim ve ihracat odaklı ilerleyerek arttırabilirsiniz. Üretimde tüm dünyaya söz sahibi olacak şekilde uzmanlaştığınızda ise ürünün fiyatını belirleyecek hareketler dahi yapabilirsiniz. Mesela petrol üretiminde lidersiniz diyelim. Satışları kapatarak ürünün fiyatını kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Fabrikalar kurup, enerji santralleri ile bu fabrikaları çalıştırıp çok daha yüksek kar oranına sahip askeri, endüstriyel veya tüketim odaklı imalat yapabilirsiniz. Tüm bu işler için bir bakan bulunmakta. O vereceğiniz direktifler ile hareket edecek veya kendiniz manuel tüm bu işlemleri kontrol edebileceksiniz.

Araştırma Ağacı

Neredeyse uçsuz bucaksız bir araştırma ağacı bulunuyor. Erken dünya kömür ile yakıt santrallerinden karanlık enerji santrallerine uzanan çok ve maliyetli bir araştırma ağacı diyebiliriz. Askeri açıdan ise neredeyse yelkenli gemi teknolojisinden nükleer yakıtlı devasa uçak gemilerine kadar geniş bir araştırma ağacına sahip. Bunun için yapmanız gereken teknoloji işleriyle haşır neşir olan bakana yetki vermek ve bütçeyi belirlemek. Ya da bu konuda da tam yetkili olarak herşeyi manuel olarak yapmak.

Ordu

Kara, deniz ve hava birimleri olarak sağlam bir ordu kurabilirsiniz. Destek birimlerinden tutunda ağır savaş makinelerine kadar herşey mevcut. Hatta ordu grubu bile kurabilirsiniz. Tüm orduyu manuel olarak yönetebilirsiniz ya da kurmay yapay zekaya yetki vererek savaşlardaki davranışları dahi belirleyip yeni toprakları otomatik olarak fethedebilirsiniz.

Tüm bunların yanısıra füze teknolojisi ile askeri birimlerinizi destekleyebilirsiniz. Hava, kara ve deniz birimleri için düşmana ağır hasar verecek füzeler üretip bunları kullanmalarını salayabilirsiniz. Ayrıca fırlatma rampasından roket fırlatmak mümkün. Tek yapmanız gereken teknolojilerini araştırıp, üretim fabrikaları inşa edip ayrıca fırlatma rampaları kurmak.

Uzay Yarışı

Teknolojinin en önemli etkilerinden bir diğeri uzay yarışıdır. Mars görevi, Ark görevi oyundaki en önemli gelişmeler. Bunlar için gerekli teknolojileri araştırmanız ve bir mekik üretip fırlatmanız gerekiyor. Ayrıca iletişim, organizasyon ve balistik füze saldırılarına karşı uydu üretip uzaya konumlandırabilirsiniz.

Supreme Ruler serisinin genel özellikleri tam olarak bunlar değil, daha birçok detay, diplomasi bulunuyor. Ama oyunu sevdirecek kısımları kısa kısa aktarmaya çalıştım. Gelelim en çok merak edilen şeye;

Supreme Ruler Ultimate VS Supreme Ruler 2030

Birçok kullanıcı yorumu oyunun halen yetersiz olduğu konusunda hemfikir. Fakat 30 saatlik deneyimim sonrası serinin en kullanışlı ve en oynanabilir oyunu olmuş diyebilirim. Bir ülke ile neredeyse dünyayı fethettim ultimate oynarken 10 yıl geçdiğinde verdiği kasma kadar oyunda kasma oldu.

Optimizasyon sorunu elbette var ama bunu en az hissedeceğiniz oyun olmuş diyebilirim. Ayrıca birçok UI geliştirmesi ve yeni birçok özellik eklenmiş. Toplu olarak tüm dünyadaki kara parçalarındaki ajan, ordu, garnizonları kolayca yönetebilirsiniz.

Halen can sıkıcı durum su yolu kullanan kara birimlerinin bir türlü karaya çıkacak doğru noktaya karar verememesi. Bunun için daha çok düzenleme ve güncelleme yapmaları lazım. Oyunun Steam fiyatı 280 TL ve buna değeceğini düşünüyorum. Aldığıma pişman olmadım ve 2 günde 30 saate yakın başından kalkamadım. Bir daha ne zaman canım isterse oynayacağım oyun artık ultimate değil, Supreme Ruler 2030.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

İnceleme kategorisinden Yazılar