Farmer's Life İnceleme

08 Eylül 2021 0 Yorum 4 dakika, 28 saniye

Çiftçi hayatına yaşatan simülasyon, Role Play oyunu. 2. Dünya Savaşı’nın bitişiyle birlikte bombalara maruz kalan topraklarda kapısının ölümüyle kendini alkole adamış bir adamın yaşantısının içerisinde bulacağınız harika bir hikayeye sahip. Oyun hala geliştirme aşamasında olduğu için birçok bug mevcut. Fakat bu haliyle de oynanabilir. Hikayesinin olduğunu söylemişken biraz detaylandıralım.

Farmer's Life Traktör Nasıl Yapılır?

Karısı öldükten sonra tek başına küçük bir kasabada yaşamaya çalışan Kasimir’i yönetiyoruz. Bir gün kiliseden çıktıktan sonra üzerinde kalan balta ve testereyi satıp, yerine alkol alıp eve dönüyoruz. Hüzün ve kederle kafayı çekip yatağa uzanıyoruz. O gece şiddetli bir fırtına çiftliğin olduğu köyü vuruyor ve şimşek tam olarak Kasimir’in çiftliğinin ahırına vuruyor. Bir yangın çıkıyor ve yatağın yanı başında yatan domuzun gürültüsüne uyanıyoruz.

Hemen çıkıp at, inek ve tavukları ahırdan çıkarıp serbest bırakıyoruz. Daha sonra kuyudan su çekerek yangına müdahale ediyoruz. O gece sahip olduğumuz her şey yanmış oluyor ve sıfırdan bir başlangıç yapmak zorunda kalıyoruz. Geldimi üst üste geliyor söylemi bu oyunun başlangıcında bize veriliyor.

Hiçbir alet edevata sahip olmayan virane bir çiftlikte ayyaş bir adamı tekrar hayata bağlamak için neler yapılabilir? Tekeri, direksiyon simidi ve daha birçok eksik malzemesi bulunan eski püskü traktör nasıl tamir edilir? Ne kadar sermaye gereklidir tekrar bu çiftliği eski ihtişamlı günlerine döndürebilmek için.

Öncelikle etrafı gezinerek işe koyulalım. Bu oyun diğer oyunlar gibi değil, içerisinde çok fazla hayatta kalma öğeleri de bulunduruyor. Örneğin susadığınızda su içmeniz gerekiyor. Acıktığınızda yemek yemelisiniz. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılayamazsanız canınız düşecek ve enerjiniz. Enerji bir işi yaparken ihtiyacınız olan şey. Enerjiniz azaldığında yemek yiyip, su içip iyice güzel bir yatakta yeterli uyku aldığınızda yenilenecek.

Kışında soğuk havada çok fazla kalırsanız sıcak bir şeyler içmeniz gerekecek. Yoksa hipotermi olabilirsiniz. Tüm bunlarla uğraşırken Kasimir’i alkol bağımlılığından kurtarmanında bir yollarını aramanız sizler için çok iyi olacak. Bunun nedeni karakter alkol tüketmediği için gücünü tam olarak  kullanamıyor.

Etraftaki kereste, çöpleri Kasaba merkezinde paraya dönüştürüp işe ister bir balta ve testere, isterseniz bir çapa alarak başlayabilirsiniz. İkisi ile de uğraşmadan hayvancılık yapacağım diyorsanız eğer o paraya birkaç tavuk alıp, tavukların yemlerini ve yemliğini alarak üretime başlayabilirsiniz. Karlı olan hangisi derseniz tabiki çiftçilik. Fakat onun içinde tohum ve ilgi gerekiyor.

Eğer çiftçilikle başlayıp kazandıkça çiftliği geliştirmek istiyorsanız bunun için Ann’in Çiftliği’ne gitmelisiniz. Orada bazı tohumları bulabilirsiniz. Bu tohumları satın alarak çapa ile toprağı işleyip toprağa tohumu atabilirsiniz. Tohumlar 48 saat gibi bir sürede olacak. Fakat otlanıp, çürüyebiliyor. Bu nedenle 12 saatte bir ektiğiniz ürünü kontrol etmeniz hasatta kayıp yaşamanızı engeller.

Otlanan ürünlerin otunu temizleyerek normal şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz. Eğer ürünlerin otunu almazsanız ot, ürünlerinizi kurutacaktır. Birde ekerken elle toplanan ürünleri ilk etapta tercih etmeniz, hasatta ek bir ekipman gereksinimini ortadan kaldırır. Başlangıçta çapa ile yaptığınız işi para kazandıktan sonra At ve sapan koşarak arazileri ekime hazırlayabilirsiniz. Bu sizin daha geniş arazilerde çalışmanıza olanak sağlar.

Ürettiğiniz ürünleri satarak yerine tekrar tohum alıp ekime devam etmelisiniz. Fakat unutmayın ki her mevsim üretim yapamazsınız. Hali hazırda dikili olan elma ağaçlarında mevsiminde ürettiğiniz elmaları toplayarak stok yapın ve bunları satmamaya özen gösterin. Çünkü elma hem su hem yemek ihtiyacınızı ortadan kaldıran ürünlerden.

NPC karakterlerle aranızı iyi tutmanız onlarla ticaret yaparken sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Bunun için onlardan görevler alabilir veya onlara hediyeler vererek aranızdaki ilişkiyi geliştirebilirsiniz.

Eğer oduncu olmak istiyorsanız ki bu Kasimir’in de hayalidir, bunun için bir balta birde testereye ihtiyacınız var. Olgun ağaçları keserek önce kütükleri parçalara ayırıp daha sonra testere kullanarak bu kütüklerden kereste elde edebilirsiniz. Keresteleri de kasaba da satarak gelir elde edebilirsiniz.

Oyunda hayvancılıkta yapmak mümkün. Domuz, inek, tavuk gibi hayvanları yetiştirebilirsiniz. Ayrıca at besleyebilir, ister bu atı tarlada saban çekerken kullanırsınız isterseniz iyi bir at yetiştirip onla her gün ilgilenip güzel paralara satabilirsiniz. Farmer’s Life sizinde ilginizi çektiyse Farmer’s Life Nasıl Oynanır? Başlıklı makalemize göz atarak oyun hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ToS@

Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

İnceleme kategorisinden Yazılar