Stranded Deep Tarla Nasıl Yapılır?

03 Ocak 2021 0 Yorum 6 dakika, 55 saniye

Hayatta kalma oyunlarının hepsinde bu etmen geçerlidir. Kendi mevcut kaynaklarını saklayıp olabildiğince üretim yapacaksınız. Oyun yırtıcı hayvanların içinde değil ağırlıklı olarak denizin içindeki ve karadaki zehirli hayvanlardan korunma üzerine ilerlemektedir. Tarım arazisini kurmadaki en büyük olay pipl bitkisini ekip hasat almak ve stok da olabildiğince panzehir yer alması gerekmektedir. Oyunda üç farklı tarım arazisi mevcuttur. Biz üçünü de ele alacağız. Bunlar;

 • Odun tarım arazisi.
 • Tahta tarım arazisi.
 • Oluklu saç tarım arazisi.

 Peki, neden çiftçilik için üç farklı tarım arazisi mevcut? Stranded Deep de hayatta kalmak için su bizim için önemli olduğu kadar bitkiler içinde önemlidir. Her birinin alabildikleri su hazne kapasitesi farklıdır. En düşük kapasiteye sahip odun tarım arazisi olurken en yüksek kapasiteye sahip olan oluklu saç tarım arazisidir.Stranded Deep Tarım Arazisi Ana Şablon:

 • Odun tarım arazisi.
 • Tahta tarım arazisi.
 • Oluklu saç tarım arazisi.
 • Bir adet çapa.
 • Tarım Arazisini Nasıl Sulanır?

   Tarım arazisi sulamanın iki farklı yolu mevcuttur. Bunlar;

 • Kendi ürettiğiniz su ile sulayabilirsiniz. Bu yöntem en hızlısıdır. Bir an önce hasat almak için bitkiyi ekebilirsiniz.
 • Doğal olaylar ile Stranded Deep belli aralıklar ile fırtına çıkar. Fırtına çıktığı zaman yağmurda yağmaktadır. Bu şekilde tarım arazilerinizde su elde etmiş olur.  Bu olayın avantajı kendi kaynaklarınızdan su harcamadınız. Bu olayın dezavantajı ise yağmurun yağmasını bekleyeceksiniz ve çiftçilik süreciniz aksamış olacak.
 • Tarım Arazisine Su Nasıl Taşınır?

   Tarım arazilerini kurdunuz ve kendi ürettiğiniz su ile sulamak istiyorsunuz. Bunun iki farklı yöntemi vardır. Bunlar;

  • Hindistan cevizi matara.
  • Bir adet halat.
  • Bir adet Hindistan cevizi.

  Matara yapımı ise Hindistan cevizini ve halatı envantere ekleyin daha sonra klavyeden ‘C’ tuşuna basın ardından ‘Q’ tuşuna basın ve Tüketim Maddeleri menüsü karşınıza gelecek daha ilk sırada yer alan Hindistan cevizi mataraya tıklayarak üretin.

  Daha sonra yapılan matara ile su damıtıcıya gelin ve matarayı elinize alın damıtıcıya yöneltin ardından ‘E’ tuşuna basılı tutun matara bir birim su ile doldu. Matara elinizde kalsın ve tarım arazinize gidin ardından matarayı yöneltin ve ‘E’ tuşuna basılı tutun tarım araziniz bir birim sulanmış oldu.

  • Kırba (Su Kabı)
  • Bir adet odun.
  • İki adet deri.
  • Bir adet tabaklama askısı

  Stranded Deep de deri iki farklı şekilde bulunur.  Ya enkazdan toplarsanız ya da adada öldürdüğünüz domuzların derisini bıçakla yüzersiniz ve ham deri elde edersiniz bunu da tabaklama askısına götürür ve işlenmiş deri elde edersiniz. Odun ve deriyi daha önce yapmış olduğunuz tabaklama askısının önüne koyun ardından klavyeden ‘C’ tuşuna uzun basılı tutun ve karşınıza açılır menü ile kırba (su kabı gelecek) gelecek ve ardından Mouse kaydırarak üretmiş olursunuz.

  Daha sonra yapılan kırba (su kabı) ile su damıtıcıya gelin ve matarayı elinize alın damıtıcıya yöneltin ardından ‘E’ tuşuna basılı tutun matara üç birim su ile doldu. Matara elinizde kalsın ve tarım arazinize gidin ardından matarayı yöneltin ve ‘E’ tuşuna basılı tutun tarım araziniz üç birim sulanmış oldu.

   Bu bilgi işinize yarayabilir! Üretilen kırba (su kabı) ve Hindistan cevizi matara çantanıza veya sandıklara koyabilirsiniz bu şekilde başka adalara kaynak toplamaya gittiğinizde su ihtiyacınız belli oranda çözülmüş olur.

  Tarım Arazisi İçin İlkel Çapa Nasıl Yapılır?

   Tarım arazisini kurabilmek için ya da kurumuş bitkileri tarım arazisinden kaldırabilmek için ilkel çapanız olması gerekmektedir. İlkel çapa için gerekli olanlar;

  • Bir adet taş alet. Taş alet nasıl yapılır bilmeyenler için toplamış olan taşları bir yere koyun daha sonra klavyeden ‘C’ tuşuna uzun basılı tutun ve Mouse ile seçin.
  • Bir adet halat. Halat dört adet lifli yapraklar ile elde edilir. Lifli yapraklar ise yuka bitkisini keserek ya da palmiye fidanını keserek elde edilir.
  • Bir adet odun

  Tüm malzemeleri çantanıza koyun daha sonra klavyenizden ‘C’ harfine basın ardından üretim menüsünden balyoz gibi küçük simgeli (araçlar) olana tıklayın ardından ilkel çapaya tıklayın ve üretilmiş oldu.

  Odun Tarım Arazisi Yapımı:

   Bitkilerimizi yetiştirebilmemiz için ve size en kolay, malzemeleri bulmanız konusunda zorlanmayacağınız olan odun tarım arazisi ile başlayabilirsiziniz. Tekrar hatırlatmakta fayda var su kapasitesi en az olandır. Diğer adalara giderseniz veya su vermeyi unutursanız bitkilerin kuruma ihtimali var. Odun tarım arazisi yapmanız için bazı temel eşyalara ihtiyacınız var. Bunlar:

  • Dört tane odun.
  • Bir tane halat.

  Gerekli malzemeleri ve ilkel çapayı çantanıza koyun daha sonra ‘C’ tuşu ile menüyü açın ardından ‘E’ tuşuna üç kere basın ve çiftlik menüsüne gelmiş olacaksınız. Ardından ilk sırada yer alan odunsu tarım arazisini seçin ve zemine doğru beyaz olduğunda yerleştirin tarım arazisi kırmızı renk de ise olmaz engebeli bir zemine kurmaya çalıştığını belirtir.

  Tahta Tarım Arazisi Yapımı:

   Tahta tarım arazisi orta ölçekli su depolama kapasitesine sahip ideal bir tarım arazisidir. Tahta tarım arazisi yapmanız için bazı temel eşyalara ihtiyacınız var. Bunlar:

  • İki adet tahta hurda

  Tahta hurda elde etmenin üç farklı yolu mevcuttur. Bunlar:

  • Adanızın veya başka adanın herhangi bir yerinden birkaç adet olabiliyor.
  • Batık gemilerden konteynır ya da odun konteynırlardan bulabilirsiniz.
  • Kendiniz üretebilirsiniz. Kurmuş olduğunuz Odunluk yardımıyla elde edebilirsiniz. Palmiye ağaçlarından kesmiş olduğunuz kütükleri parçalamadan çantanıza ekleyin daha sonra odunluğun önüne gelin ve ‘C’ tuşuna uzun basılı tutun ardından. Açılır menüden tahta hurda çıkacak Mouse ile seçin ve kendinizde üretmiş olursunuz.

  Gerekli malzemeleri ve ilkel çapayı çantanıza koyun daha sonra ‘C’ tuşu ile menüyü açın ardından ‘E’ tuşuna üç kere basın ve çiftlik menüsüne gelmiş olacaksınız. Ardından ikinci sırada yer alan odunsu tahta arazisini seçin ve yerleştirin.

  Oluklu Sac Tarım Arazisi Yapımı:

   Oluklu sac tarım arazisi en büyük su kapasitesine sahip tarım arazisidir.  Adaları istediğiniz şekilde gezin bitkilerinize hiçbir şey olmayacaktır. Oluklu sac arazisi yapmanız için bazı temel eşyalara ihtiyacınız var. Bunlar:

  • Oluklu sac hurda

  Oluklu sac hurdanın herhangi bir üretim yolu yoktur. Farklı şekilde temin etmek mümkündür bilindik üç yöntemi mevcuttur. Bunlar:

  • İlk yöntem adaları gezmektir. Adaların çeşitli noktalarında bulmak mümkündür.
  • İkinci yöntem batık gemilerden toplamak. Burada dikkat etmeniz gereken nefes kontrolü ve köpek balıklarıdır.
  • Üçüncü yöntem bazı adalarda kargo gemilerinde bulunan konteynırlar mevcuttur. Bunları bir balta yardımıyla parçalayarak oluklu saç hurda elde edebilirsiniz. Unutmayın en az üç tane balta ile gidin kırılabilmektedir bu işlem sırasında.

  Gerekli malzemeleri ve ilkel çapayı çantanıza koyun daha sonra ‘C’ tuşu ile menüyü açın ardından ‘E’ tuşuna üç kere basın ve çiftlik menüsüne gelmiş olacaksınız. Ardından üçüncü sırada yer alan oluklu sac tarım arazisini seçin ve yerleştirin.Bu yazımızda Stranded Deep için hayatınızı sürdürmek için temel faktörlerden birisi olan çiftçilik hakkında neler yapılması gerektiğini adım adım bahsetmiş olduk. Yeni yazılarımıza göz atarak ihtiyacınız olan bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

  Yazar Hakkında

  ToS@

  Oyunlar insanları mutlu etmek için var oldu, saç baş yoldurmak için değil, endişe etmeyin oyun hileleri kullanın :)

  Sitemizde yer alan oyun görselleri, oyunu üreten firmaya aittir. Görseller, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yazıya eklenmiştir. Hak ihlali olduğunu düşünüyorsanız lütfen iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçiniz.

  Rehber kategorisinden Yazılar